Z útoků a jejich přípravy v New Yorku a New Jersey byl obviněn islámistický radikál Rahami

Z útoků a jejich přípravy v New Yorku a New Jersey byl obviněn islámistický radikál Rahami
Autor fotografie: Union County Prosecutor's Office|Popisek: Ahmad Khan Rahami
21 / 09 / 2016, 09:15

Afgánec Rahami byl americkou prokuraturou obviněn z přípravy teroristického útoku v New Jersey i z bombového útoku v New Yorku. Americké úřady věděly o radikalizaci muslima nejméně dva roky.

New York (ČTK) - Federální prokuratura Spojených států v úterý formálně obvinila zatčeného Ahmada Khana Rahamiho z umístění několika bomb v New York a New Jersey, a to včetně té, která vybuchla na ulici plné lidí a 31 osob zranila. Uvedla to dnes agentura AP. Obviněný, kterého nejspíš čeká soud, je považován za teroristu a sympatizanta islamistů.

 

Přitom ještě v pondělí tvrdil newyorský guvernér Andrew Cuoma, že se "úřady nedomnívají, že by Rahami byl součástí nějaké teroristické buňky." Dokonce uvedl, že "Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka," řekl Cuomo.

Výbuch v New Yorku nemá nic společného s "mezinárodním terorismem"

Osmadvacetiletý naturalizovaný Afghánec Rahami také čelí obvinění z pětinásobného pokusu o vraždu policistů. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením muže ve městě Linden. Při zatýkací akci utrpěli zranění dva policisté. Zraněn byl nakonec i podezřelý, který se nyní nachází v nemocnici.

Podle výpovědi jeho přátel se u něj před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení po výletu do Afghánistánu. List The New York Times v úterý napsal, že otec Rahamiho před dvěma lety na policii vypověděl, že jeho syn je terorista. Policisté tehdy sdělení prověřovali a dospěli k závěru, že Rahami nepředstavuje teroristickou hrozbu.

Rahamiho policie zadržela v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí. Ve městě Elizabeth v New Jersey se v pondělí nalezlo pět nástražných výbušných zařízení.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.