FBI hledá odpověď na otázku: Jak se z muslimské ženy v domácnosti stane teroristka?

FBI hledá odpověď na otázku: Jak se z muslimské ženy v domácnosti stane teroristka?
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Syed Farook a Tashfeen Malik
05 / 12 / 2015, 12:15

Vzroste v USA odpor a nenávist vůči muslimům? Kolik podobných potencionálních útočníků je nejen v USA, ale i v Evropě? Ani bezpečnostní prověrky zřejmě neodhalí možnou radikalizaci azylantů.

FBI začala vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin.

Současně ale intenzívně hledá další stopy po minulosti Malikové i jejího manžela Farooka. Není totiž jasné, co bylo impulsem pro to, aby opustili svojí malou dceru a postříleli na večírku nejméně 14 osob, uvádí agentura Reuters. (Dcera se jim, podle internetových stránek TheBump.com narodila teprve 17. května a v den masakru ji ponechali u Farookovy matky s tím, že musí k lékaři.)

Policie pátrá po motivu muslimských Bonnie a Clyda. Terorismus nebo Vánoce?

Kdo byla Tashfeen Maliková?

Cesta vražedkyně v americkém San Bernardinu, začala v malém městě na řece Indus v pákistánské provincii Paňdžáb. Odtud se ve čtyřech letech se svým otcem, inženýrem, přestěhovala v roce 1990 do Saúdské Arábie, kde se stala hluboce věřící konzervativní a nekompromisní muslimkou. Do Pákistánu se vrátila zhruba před šesti lety a studovala na místní univerzitě farmacii. Maliková měla dva bratry a dvě sestry a byla v příbuzenském poměru s bývalým provinčním ministrem Ahmedem Ali Aulakem, což FBI potvrdili pákistánští úředníci.

Maliková vstoupila do USA v loňském roce na vízum, vydávaném životním partnerům amerických občanů, již jako snoubenka Farooka, jehož rodiče jsou přistěhovalci z Pákistánu. Přesné okolnosti, jak se Maliková a Farook seznámili, se zatím nepodařilo zjistit. Kvůli svému pákistánskému původu ale musela absolvovat obsáhlý pohovor a projít podrobnými prověrkami své minulosti, rodinných a pracovních vazeb či míst, která v životě navštívila. A tímto pohovorem prošla.

Protiteroristický expert FBI: "Islámisté už jsou mezi námi, ozbrojte se!"

Američtí vyšetřovatelé vyhodnocují informace o tom, zda Maliková neslíbila věrnost vůdci IS Abu Bakr al-Baghdadimu už v Saudské Arábii, než se provdala za Farooka. CNN mezitím oznámila, že Maliková učinila slib věrnosti al-Baghdadu na Facebooku až ve středu v den útoku. Přestože úřady nemají všechny informace, přiklání se k tomu, že útok Malikové a Farooka byl inspirován islámským radikalismem. Podle některých zdrojů měla Maliková blíže než k IS spíše k hnutí An-Nusrá, které je syrskou odnoží Al-Kájdy.

Jen dva dny před útokem v San Berbardinu jsme zveřejnili článek "Každý muslim je terorista, tečka. A drž hubu." Ameriku zachvátila islamofobie. Vzroste v USA odpor a nenávist vůči muslimům? To ukáže až čas.

Ameriku ovládl strach. V USA se zabíjí příliš často a na místech, kde to nikdo nečekal.

FBI je přesvědčena, že oba útočníci celý útok dlouhodobě plánovali, dokazuje to jejich oblečení i výzbroj. Při útoku měli na sobě taktické obleky, které používají například bezpečnostní jednotky. Všechny zbraně, které oba použili byli podle úřadů  legálně zakoupené v USA. Zdroj: echo24.cz

FBI vyslechla sousedy Malikové a Farooka v kalifornském Redlandsu, kde měli pronajatý dům. Jedna ze sousedek řekla údajně policii, že se jí oba manželé zdáli podezřelí, protože pracovali ve své garáži dlouho do noci. A přepravní služby jim neustále dovážely nějaké balíky. Z obavy, aby nebyla nařčena z rasismu a xenofobie, si raději nechala vše pro sebe. Zdroj: Blesk.cz

„Nemám ponětí, proč to udělal, jsem v šoku,“ řekl Farookův švagr Farhad Khan. Naposledy s ním prý mluvil asi před týdnem. Podobně se vyjadřují i ostatní členové rodiny. Ale již nezmiňují například to, že Farook zakazoval Malikové stýkat se s jinými muži a volný čas musela trávit v odděleném prostoru od mužů, jen se ženami.  

Podle známé jednoho z mužů zastřelených v sociálním centru, který byl Farookovým kolegou, měli oba muži před dvěma týdny vyhrocenou debatu o islámu. Farook prý muži řekl, že islám je mírumilovné náboženství a Američané mu nerozumějí, uvedla agentura AP.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace