Autor fotografie: Picryl |Popisek: Balíčky s captagonem zadržené v jižní Sýrii, květen 2018
Ve čtvrtek 19. října izraelská armáda zveřejnila dokumenty a fotografie nasvědčující tomu, že teroristé Hamásu, kteří provedli děsivý útok na kibucy na jihu Izraele před dvěma týdny, byli pravděpodobně pod vlivem drogy Captagon.
Když jsem v sobotu 7. října otevřela sociální sítě, nedokázala jsem uvěřit tomu, co jsem viděla. Fotky krvavých dětských postýlek, zprávy o zabitých miminkách, videa plačících dětí, dospělých a seniorů odvážených na autech a motorkách pryč. S přáteli jsme se bavili o hrůzách masových vražd v izraelských kibucech a nemohli jsme pochopit, jak je možné, že by byl někdo schopen něco tak otřesného provést malým dětem. Na tyto ani podobné otázky jsme společně nemohli najít odpověď. Jediné, co nám připadalo jako možný důvod, byla ideologická indoktrinace.
Teroristé z hnutí Hamás, kteří se těchto děsivých činů dopustili, museli být do takové míry zmanipulovaní ideologií nenávisti vůči Židům a Izraeli, že přestali považovat nejen své dospělé nepřátele, ale také jejich děti, za lidi. Museli naprosto dehumanizovat svoje oběti a dosadit si za ně až snad téměř ďábelská stvoření, aby byli schopni uvěřit tomu, že je nutné je zabít. Zjevně museli vycházet z přesvědčení, že jediným možným řešením, jak vyhrát tuto svatou válku mezi dobrem (islámem) a zlem (židovstvím), je zabít všechny bez rozdílu.
Ideologická manipulace je bezesporu silnou motivací pro vykonání činů, ale mezi záměrem a reálným provedením je stále rozdíl. I když někoho, koho jste v životě neviděli na vlastní oči, zhloubi duše kvůli ideologii nenávidíte, je těžké si představit, že se odhodláte k jeho vraždě a tím spíše k zabití jeho dětí. Izraelská armáda (IDF) ve čtvrtek 19. října zveřejnila informace, které alespoň trochu pomáhají pochopit, na základě čeho byli teroristé schopni zabíjet i bezbranná miminka.
Podle zpráv IDF byly u těl mrtvých a zadržených teroristů Hamásu, kteří provedli útok na izraelské civility, nalezeny pilulky látky Fenetylin hydrochlorid. Tato látka, často označována jako captagon nebo fitton, je syntetická droga, která je, podobně jako pervitin nebo rekreační droga speed, derivátem amfetaminu. Mezi jeho účinky patří, stejně jako u pervitinu, vysoký nárůst energie, euforie, přílišná koncentrace na specifickou činnost a potlačení chuti k jídlu.
Captagon byl poprvé vyroben v roce 1961 v Německu jako alternativa amfetaminu. Fenetylin se zprvu používal k léčení ADHD a deprese u dětí, ale brzy se začaly projevovat jeho negativní účinky v podobě vysoké návykovosti a halucinací. I přesto se captagon rozšířil do celého světa a svou oblibu si získal především na Blízkém východě. Mezi největší uživatele Fenetylinu patří v dnešní době občané Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru, přičemž vysoké procento mladší a převážně bohatší populace trpí závislostí na této látce.
Používání derivátů amfetaminu u vojáků není žádnou novinkou. Pervitinové tablety byly pravděpodobně poprvé použity na vojáky Wehrmachtu při zabírání Sudet. Kvůli pervitinu vojáci zprvu netrpěli stresem, depresemi a vysílením, jelikož se negativní účinky drogy dostavovaly až po jejím vysazení. Historik Norman Ohler se proto domnívá, že právě kvůli pervitinu byl Wehrmacht schopen vést bleskovou válku, Blitzkrieg, a rychle tak na počátku 2. světové války obsadit Francii.
Droga Captagon je podle informací ABC News známá také jako “droga džihádu”, jelikož byla v minulosti hojně využívána teroristy, kteří se hlásí k Islámskému státu. Terorista, který v roce 2015 provedl bombový útok na koncertní halu v Paříži a přihlásil se k Islámskému státu, tuto drogu před spácháním svého činu prokazatelně užil. Podle UNODC, organizace OSN zaměřující se na mapování drog a drogové kriminality ve světě, je nejvíce Captagonu nelegálně produkováno právě v Sýrii a Libanonu. Odsud se tablety pravděpodobně dostaly do Gazy, kde je Hamás dal svým vojákům.
Jako lidé žijící v klidné demokratické zemi máme tendenci nevidět za zlem, které se v jiných částech světa děje, reálné lidi. Chceme věřit tomu, že za otřesnými činy stojí zlé síly nebo psychicky nemocní jedinci posedlí zabíjením Je však realitou, že teroristé Hamásu, kteří v sobotu 7. října zavraždili několik set dospělých a dětí, jsou lidmi jako my, naši sousedé nebo kolegové v práci. Byli to zmanipulovaní a zdrogovaní muži, kteří nejspíš uvěřili slovům Hamásu, že osvobozují svůj palestinský národ. Za každými činy je tak nutné vidět konkrétní jedince a ty za jejich skutky následně podle příslušné legislativy potrestat.
Tento text nemá být v žádném případě obhajobou nebo ospravedlněním krutostí, kterých se teroristé Hamásu na civilistech dopustili. Každý člověk má vždy svou vlastní vůli rozhodnout se, zda bude věřit jednostranné propagandě, která nepřátele ukazuje jako absolutní monstra, a následně se na základě těchto myšlenek rozhodne zabít druhého člověka. Text má spíše poukázat na otřesné důsledky toho, jak nebezpečné je věřit líbivým heslům a teoriím, které nabízejí jednoduché a černobílé vnímání světa. Násilí na bezbranných civilistech, kteří jsou součástí nějaké specifické skupiny, nikdy nevedlo k dosažení dobrých cílů a tím spíše k ušlechtilým výsledkům.
Autorský komentář Ponte