Za hanobení prezidenta až na rok do vězení. Nový návrh skupiny českých poslanců

Za hanobení prezidenta až na rok do vězení. Nový návrh skupiny českých poslanců
15 / 11 / 2016, 15:00

Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky.

Praha (ČTK) -  Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Před dalším projednáváním v zákonodárných sborech ji posoudí vláda.

"Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci," znělo by nové ustanovení.

Předkladatelé novely chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

"Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám," napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě. Jsou přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak "drakonické, ale měly by spíše výchovný charakter".

Ochrana hlavy státu byla v právním systému už za takzvané první republiky, popisují autoři novely. Za socialismu bylo hanobení republiky a jejích představitelů trestným činem až s dvouletou sazbou odnětí svobody. V 90. letech minulého století ale byly tyto skutky z trestního řádu vypuštěny.

Pravice odsuzuje návrh o hanobení, podle Filipa zaplňuje mezeru

Návrh šesti desítek poslanců vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta označují zástupci pravicové opozice za normalizační či za "návrat ke komunistické ochraně papalášů". Předlohu, kterou podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu, však nepodpoří například ani předseda poslanců sociální demokracie Roman Sklenák. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa novela zaplňuje mezeru v právu.

Za veřejné hanobení prezidenta by mohl v případě schválení novely trestního zákona hrozit až rok vězení. Poslanec za TOP 09 Jan Farský (STAN) uvedl, že předkladatelé si zřejmě myslí, že úctu lze vynutit zákony. "Mýlí se. Prezidentství nejvíce poškozuje sám Miloš Zeman, který lže, zneužívá svoje pravomoci ke mstě a ponižuje český národ před mocnými," uvedl na dotaz ČTK.

Zeman by podle Farského udělal rozumný státnický krok, kdyby se proti "nesmyslnému normalizačnímu návrhu postavil". "Tím by udělal pro vážnost prezidenta více než předkladatelé," uvedl. Neschválení novely je ve vlastním zájmu Zemana i podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. "On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně," napsal na twitteru.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na stejné sociální síti napsal, že nápad poslanců "zavání návratem ke komunistické ochraně papalášů". Stačí podle něj trestnost pomluvy. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Sklenák ČTK sdělil, že pro novelu určitě ruku nezvedne. "Rád bych i nadále žil v zemi, kde se lidé mohou svobodně vyjadřovat," uvedl.

Filip, který k návrhu připojil podpis, si myslí, že je konkrétním ustanovením v trestním zákoně nutné zaplnit mezeru, která v právu nyní existuje. "Vzhledem k tomu, že jsou chráněni nejen soudci, ale i úředníci i před slovními útoky, jeví se zrušení ochrany úřadu a osoby prezidenta za mezeru v právu," napsal ČTK v textové zprávě předseda KSČM.

Tagy článku