Za homosexualitu hrozí v Gambii nově i trest smrti

Za homosexualitu hrozí v Gambii nově i trest smrti
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
03 / 12 / 2014, 17:15

3.12.2014 / Dne 9. října začal v Gambii platit kontroverzní dodatek trestního zákoníku, zavádějící přečin „homosexuality s přitěžujícími okolnostmi“, jenž může být trestán dokonce smrtí.

V posledních dvou týdnech byli Národní zpravodajskou agenturou (NIA) a Prezidentskými hlídkami zatčeni čtyři muži, jeden mladík a tři ženy právě na základě „podezření“ z homosexuality. Ve vazbě se na nich dopouštějí fyzického násilí, vyhrožují znásilněním nebo je podrobují senzorické deprivaci. Jejich zadržení je v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech.

Mezi 7. a 13. listopadem 2014 bylo v Senegambii, úžině v pobřežní oblasti jižně od hlavního města Banjulu, zatčeno pět mužů a tři ženy. Skupina byla držena a vyšetřována na základně NIA v Banjulu, údajně pro podezření z homosexuality. Zadržení byli podrobeni mučení a jiným formám špatného zacházení, jehož cílem bylo vynutit si doznání k jejich „zločinům“. Současně byli nuceni k vyzrazení informací o jiných lidech, kteří by mohli být homosexuální orientace.

NIA se na vězních dopustila fyzického násilí, podrobovala je senzorické deprivaci či hrozbám znásilnění. Hrozila také, že jestliže k doznání nedojde, do oblasti vagíny či konečníku bude zadrženým vpraven nástroj pro „zjištění“ jejich sexuální orientace. Ačkoliv byly tři zadržené ženy 13. listopadu propuštěny, vyšetřování dále probíhá. NIA jim taky zabavila občanské průkazy a přikázala neopouštět zemi. Zbývající muži jsou stále drženi v naprosté izolaci.

Dalších šest žen bylo na základě podezření z homosexuality zadrženo v období mezi 18. a 19. listopadem. Všem obviněným hrozí trest smrti.

Podle informací, které má Amnesty International k dispozici, by na základě dodatku k trestnímu zákoníku mohli být obviněni nejen homosexuálové, ale také lidé, u kterých existuje podezření na homosexualitu či lidé HIV pozitivní.

Gambijské úřady opakovaně tvrdě vystupují proti právům LGBTI komunity. V říjnu se prezident země Jammeh nechal slyšet, že homosexualita je „satanistickým chováním“. O měsíc dříve představitel vládní strany Aliance pro patriotickou reorientaci v rozhovoru pro noviny prohlásil, že „homosexuálové by měli být vyhubeni, protože jsou nepřáteli lidskosti“.

Útlak lidí pouze na základě skutečné či domnělé sexuální orientace či identifikace s pohlavím je přitom v rozporu s přelomovou rezolucí Africké komise ohledně lidských práv. Ta odsoudila persekuci leseb, gayů, bisexuálů, transgender lidí a intersexuálů státními i nestátními organizacemi.

Amnesty International považuje lidi zadržované pouze na základě jejich sexuální orientace či identifikace s pohlavím za vězně svědomí. Jejich zadržení je v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech.
PODPOŘTE VÝZVU ZA PROPUŠTĚNÍ VĚZŇŮ ZADRŽOVANÝCH NA ZÁKLADĚ SEXUÁLNÍ ORIENTACE ORGANIZOVANOU AMNESTY INTERNATIONAL NA JEJÍCH WEBOVÝCH STRÁNKÁCH.

Psali jsme také:

Desetiletá znásilněná dívka má být zabita kvůli zahanbení rodiny. Zastavme to.

Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti

Čeho se nejvíc bojí lidé v různých zemích světa?

Mučení v Sýrii. Nezvratné důkazy!

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti za nenávist k Bohu

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku