Za Merkelovou není náhrada. Je to "poslední obránkyně svobodného Západu"

Za Merkelovou není náhrada. Je to &quote;poslední obránkyně svobodného Západu&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Deutscher Feuerwehrverband
21 / 11 / 2016, 15:30

Opětovná kandidatura Angely Merkelové na předsedkyni Křesťanskodemokratické unie (CDU) a následně na německou kancléřku se dala čekat.

Berlín 21. listopadu (ČTK) - Mimo jiné proto, že kancléřka ve straně eliminovala všechny své odpůrce, a nemá tak alternativu, píše po nedělním oznámení Merkelové německý tisk. Boj o čtvrtý mandát bude ale výrazně těžší než o ten minulý, shodují se média.

Ve vedení CDU zavládla podle listu Die Zeit úleva. Pokud by se totiž Merkelová rozhodla jinak, uvrhlo by to stranu do hluboké krize. Za Merkelovou totiž není náhrada. Pokud by měla opravdu vážného protivníka, nahradil by ji zřejmě už v průběhu minulého roku, kdy se kancléřka stala terčem kritiky kvůli své vstřícné uprchlické politice, uvedl list.

Na 55 procent Němců si stále přeje Merkelovou za kancléřku

Merkelové může podle Die Zeit hrát v nadcházejících volbách do karet především nestabilní situace na mezinárodním poli. Po otřesech způsobených britským referendem o vystoupení země z Evropské unie či zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem by se Merkelová, která Německu vládne už jedenáct let, mohla stát vítaným symbolem stability.

Podle serveru Spiegel Online je ale Merkelové jasné, že podzimní volby nebudou jednoduché. Jako "poslední obránkyně svobodného Západu", jak ji nazval list The New York Times, se bude muset postavit populistům ve své vlastní zemi i ve světě. Jasné podle webu je, že kancléřce tentokrát v předvolební kampani nebudou stačit hesla jako "Znáte mě", které se objevilo v té minulé.

Také bulvární deník Bild se domnívá, že Merkelová tentokrát v předvolebním boji bude muset více riskovat a nebude moci spoléhat jen na obranu pozic. Bojovat totiž bude muset proti naprosto odlišným soupeřům: pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD) na jedné straně a proti hrozící levicové koalici sociálních demokratů, Zelených a postkomunistické Levice na straně druhé.

Jenže prezentovat Merkelovou jako "baštu proti (krajní) pravici" je nedůvěryhodné, píše Frankfurter Rundschau. Právě její politika totiž podle listu pravicovým populistům vehnala do náruče mnoho voličů.

Nevhod není opětovná kandidatura Merkelové ani jejímu největšímu kritikovi, bavorskému premiérovi a předsedovi sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Horstu Seehoferovi, píše Spiegel Online. Nadále tak totiž bude moci vystupovat jako "konzervativní korektiv" její politiky, a sbírat tak politické body před zemskými volbami v Bavorsku v roce 2018.

"Pokud Merkelová nechce být na čtvrté volební období zvolena jen díky trvalé slabosti svých politických rivalů, nevyhne se tomu, aby Němcům jasně řekla, co má s touto zemí v plánu. Další mandát v úřadu kancléřky musí nově zdůvodnit," uvedl v komentáři list Süddeutsche Zeitung, podle kterého koncept volebního programu pro nadcházející sjezd žádné takové odpovědi ale nedává.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Deutscher Feuerwehrverband

Tagy článku