Za vraždou ve švédské IKEA jsou údajně eritrejští žadatelé o azyl.

Za vraždou ve švédské IKEA jsou údajně eritrejští žadatelé o azyl.
Autor fotografie: Holger.Ellgaard CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační foto, Ikea Kungen 2009
14 / 08 / 2015, 07:30

AKTUALIZOVÁNO / Šestatřicetiletý Eritrejec se přiznal k ubodání dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas.

Ve čtvrtek to řekl právní zástupce podezřelého Per-Ingvar Ekblad. Muž rovněž přijal rozhodnutí soudu o jeho dvoutýdenní vazbě, zatímco druhý podezřelý, rovněž Eritrejec, byl pro nedostatek důkazů o napomáhání k trestnému činu propuštěn. 

13.8.2015 / Švédské úřady potvrdily původní informaci, že hlavním podezřelým je pětatřicetiletý Eritrejec, který žil v azylovém centru. Ten s úředníky imigračního úřadu v pondělí jednal několik hodin, než později zaútočil nožem na zákazníky. Hlavní podezřelý z pondělní vraždy dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas měl být ze země brzy deportován, v červenci mu totiž byla zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Mluvčí imigračního úřadu Johanna Mahlenová podle AP sdělila, že úředníci podezřelému žádost o povolení k pobytu už odmítli dvakrát od chvíle, kdy v roce 2013 přicestoval do Švédska z Itálie, kde se živil jako rybář. Podrobnosti však sdělit odmítla.Zdroj: aktualne.cz

10. srpna jsme informovali o tom, že ve švédském městě Vasteras neznámý útočník ubodal dva nakupující a jednoho muže těžce zranil. 

11.8.2015 / 55letou ženu a jejího syna údajně zavraždili utečenci, kteří mohou mít psychické problémy způsobené válkou. Server eurozpravy.cz dnes zveřejnil informaci, že podle svědků šlo o běžné zákazníky. Policie zveřejnila pouze velmi omezené informace o tom, že incident se odehrál v oddělení kuchyní. Podle médií pachatelé použili nože prodávané v obchodě. Oficiálně to však potvrzeno nebylo.

Jeden z podezřelých, muž ve věku 23 let, popřel jakýkoli podíl na útoku, zatímco druhý, narozený roku 1979, byl hospitalizován v kritickém stavu a policie ho zatím nemohla vyslechnout. Policie rovněž neupřesnila, jak došlo k jeho zranění. 

Podle švédského serveru vlt.se jsou oba muži podezřelí z vraždy v Ikea ve Vasteras, žadateli o azyl z uprchlického zařízení v Arboga. Švédská policie posílila již ostrahu celého zařízení. Server dn.se uvedl, že oba útočníci ve věku 23 a 35 let pochází z Eritreje. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že existuje jakýkoliv "politický podtext k dvojnásobné vraždě v IKEA", jejíž obětí byla 55 letá žena a její 28 letý syn ze severního Švédska. 

V obchodních centrech preventivně školí pracovníky bezpečnostních agentur.

Azylanté, které oslovil švédský tisk, se obávají nenávistných útoků proti uprchlíkům. Policie však považuje vraždu za "náhodný akt šílenství".

K incidentu se vyjádřila i zástupkyně švédského Červeného kříže, která uvedla, že mnoho žadatelů o azyl ze zemí zmítaných válkou sebou nese psychologické trauma, a pokud se toto trauma neléčí, může vést i k agresi a potom tito utečenci potřebují psychologickou pomoc. 


Foto: CC BY-SA 3.0The world's second largest IKEA store, situated at Kungens Kurva in Huddinge Municipality, Sweden. This IKEA store was opened in 1965, autor Holger.Ellgaard 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.