Za vraždou ve švédské IKEA jsou údajně eritrejští žadatelé o azyl.

Za vraždou ve švédské IKEA jsou údajně eritrejští žadatelé o azyl.
Autor fotografie: Holger.Ellgaard CC BY-SA 3.0|Popisek: Ilustrační foto, Ikea Kungen 2009
14 / 08 / 2015, 07:30

AKTUALIZOVÁNO / Šestatřicetiletý Eritrejec se přiznal k ubodání dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas.

Ve čtvrtek to řekl právní zástupce podezřelého Per-Ingvar Ekblad. Muž rovněž přijal rozhodnutí soudu o jeho dvoutýdenní vazbě, zatímco druhý podezřelý, rovněž Eritrejec, byl pro nedostatek důkazů o napomáhání k trestnému činu propuštěn. 

13.8.2015 / Švédské úřady potvrdily původní informaci, že hlavním podezřelým je pětatřicetiletý Eritrejec, který žil v azylovém centru. Ten s úředníky imigračního úřadu v pondělí jednal několik hodin, než později zaútočil nožem na zákazníky. Hlavní podezřelý z pondělní vraždy dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas měl být ze země brzy deportován, v červenci mu totiž byla zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Mluvčí imigračního úřadu Johanna Mahlenová podle AP sdělila, že úředníci podezřelému žádost o povolení k pobytu už odmítli dvakrát od chvíle, kdy v roce 2013 přicestoval do Švédska z Itálie, kde se živil jako rybář. Podrobnosti však sdělit odmítla.Zdroj: aktualne.cz

10. srpna jsme informovali o tom, že ve švédském městě Vasteras neznámý útočník ubodal dva nakupující a jednoho muže těžce zranil. 

11.8.2015 / 55letou ženu a jejího syna údajně zavraždili utečenci, kteří mohou mít psychické problémy způsobené válkou. Server eurozpravy.cz dnes zveřejnil informaci, že podle svědků šlo o běžné zákazníky. Policie zveřejnila pouze velmi omezené informace o tom, že incident se odehrál v oddělení kuchyní. Podle médií pachatelé použili nože prodávané v obchodě. Oficiálně to však potvrzeno nebylo.

Jeden z podezřelých, muž ve věku 23 let, popřel jakýkoli podíl na útoku, zatímco druhý, narozený roku 1979, byl hospitalizován v kritickém stavu a policie ho zatím nemohla vyslechnout. Policie rovněž neupřesnila, jak došlo k jeho zranění. 

Podle švédského serveru vlt.se jsou oba muži podezřelí z vraždy v Ikea ve Vasteras, žadateli o azyl z uprchlického zařízení v Arboga. Švédská policie posílila již ostrahu celého zařízení. Server dn.se uvedl, že oba útočníci ve věku 23 a 35 let pochází z Eritreje. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že existuje jakýkoliv "politický podtext k dvojnásobné vraždě v IKEA", jejíž obětí byla 55 letá žena a její 28 letý syn ze severního Švédska. 

V obchodních centrech preventivně školí pracovníky bezpečnostních agentur.

Azylanté, které oslovil švédský tisk, se obávají nenávistných útoků proti uprchlíkům. Policie však považuje vraždu za "náhodný akt šílenství".

K incidentu se vyjádřila i zástupkyně švédského Červeného kříže, která uvedla, že mnoho žadatelů o azyl ze zemí zmítaných válkou sebou nese psychologické trauma, a pokud se toto trauma neléčí, může vést i k agresi a potom tito utečenci potřebují psychologickou pomoc. 


Foto: CC BY-SA 3.0The world's second largest IKEA store, situated at Kungens Kurva in Huddinge Municipality, Sweden. This IKEA store was opened in 1965, autor Holger.Ellgaard 

Tagy článku