Za vzestup IS je odpovědná Velká Británie a USA. Nebo ne? Omluva neomluva od bývalého britského premiéra

Za vzestup IS je odpovědná Velká Británie a USA. Nebo ne? Omluva neomluva od bývalého britského premiéra
Autor fotografie: Chatham House|Popisek: Tony Blair, ministerský předseda Spojeného království (1997-2007)
27 / 10 / 2015, 18:30

Evropa se potýká s největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Miliony lidí prchají před válkou na Blízkém východě. Kdo však nese odpovědnost za současný stav?

Bývalý britský premiér Tony Blair se omluvil za válku v Iráku a za to, že svým dílem může za vzestup islámského státu. Uvedl to v rozhovoru pro CNN.


Blair vyprávěl o pekle způsobené jeho a Bushovým rozhodnutím porazit Saddáma Husajna. Opakovaně se omluvil za své dřívější chování a přiznal, že invaze do Iráku byla "válečným zločinem". Na otázku moderátora, zda byla válka v Iráku chybou, odpověděl: "Omlouvám se za to, že jsem neměl správné informace od rozvědky. Také se omlouvám za některé chyby v plánování. A omlouvám se za to, že jsme tehdy nechápali, co se stane po odstranění tehdejšího iráckého režimu."

Na poznámku moderátora, že válka v Iráku byla hlavní příčinou vzestupu islámského státu, Blair odpověděl, že má svým způsobem pravdu. "Samozřejmě, nelze popřít, že ti z nás, kteří odstranili Saddáma v roce 2003, nesou odpovědnost za situaci v roce 2015. Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz

Svržení tamního prezidenta Saddáma Husajna ale prý nelituje.  „Mohu se jen těžko omluvit za odstranění Husajna. Myslím si, i s ohledem na současnost, že lepší varianta je bez něj, než s ním,“ dodal. Zdroj: ceskatelevize.cz

K přiznání bývalého britského premiéra uvedl pro server ParlamentniListy.cz Oldřich Rambousek:

"Blairova jakási přiznání jsou úplně k ničemu, protože povražděným lidem to život nevrátí, zničenou a rozvrácenou zemi to neobnoví. Tímto způsobem byl zničen Irák, Libye, Afghánistán, Sýrie a další země. Nelze se pak divit, že jsou muslimové doslova nasraní a chtějí se pomstít. Udělali bychom to samé být v jejich situaci. Blair, Bush, Madla,Sarkozy, Svoboda, a další schvalovatelé imperialistické politiky USA by měli dostat elektrické křeslo. Samozřejmě do tohoto výčtu patří i Obama, který si s výše uvedenými hovádky nezadá."

Foto: Tony Blair, UK Prime Minister (1997-2007)Chatham House Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Tagy článku