Za vzrůst terorismu prý mohou prozápadní "barevné" revoluce

Za vzrůst terorismu prý mohou prozápadní &quote;barevné&quote; revoluce
29 / 04 / 2016, 08:30

Kořeny terorismu je záhodno hledat v prozápadních "barevných" revolucích a tomuto nebezpečí dokáže čelit jedině odhodlaná a bojeschopná armáda.

Moskva 29. dubna (ČTK) - K takovému závěru po dvoudenní debatě dospěla moskevská konference o mezinárodní bezpečnosti, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Nenašel se podle stanice nikdo, kdo by oponoval. Západ totiž opět ignoroval konferenci, kterou ruské úřady pořádají pátým rokem jako alternativu k mnohem známější mnichovské bezpečnostní konferenci. I tak ruský ministr obrany Sergej Šojgu neopomněl poznamenat, že "pokusy izolovat Rusko selhaly".

"Arabské jaro" začalo před pěti lety v Tunisku, změnilo se na "arabskou zimu"

Podle hostitele se konference zúčastnilo více než 500 hostů ze šedesátky zemí. Šojgu také poznamenal, že Rusko raději hovoří se Severoatlantickou aliancí "za vyjednávacím stolem, než skrz zbraňové zaměřovače".

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov přímo označil za jednu z příčin růstu terorismu "pokusy přenést hodnoty západní demokracie do zemí s vlastní mentalitou, duchovními hodnotami a tradicemi" a jako příklad uvedl severní Afriku a Blízký východ.

Teroristické organizace jsou podle Gerasimova využívány jistými státy k tomu, aby zničily "sice ne demokratické, ale stabilní" státní zřízení.

Obamův největší omyl? Intervence v Libyi

"Jasným příkladem jsou události v Sýrii, kde destabilizace státu a svrhování zákonné vlády probíhalo podle propracované metodiky. Začalo se organizováním protestů za aktivní mediální podpory z ciziny, pak propukly ozbrojené útoky na představitele státní moci a bezpečnostních složek, které pokračovaly ofenzívou teroristických uskupení, podporovaných zákulisními hráči," vylíčil ruský generál.

Ruskou tezi o revolucích jako zdroji terorismu podpořil náměstek egyptského ministra obrany, který "arabské jaro" označil za "temnou písečnou bouři", a zdůraznil, že armáda v čele se současným prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím zachránila zemi před radikálními islamisty.

"Přehmaty vyvolávají revoluce. Ale následky jakékoliv revoluce jsou mnohem horší než následky jakýchkoliv přehmatů," shrnul šéf moskevského blízkovýchodního institutu Jevgenij Satanovskij za potlesku sálu.

Makarov ostro kritizoval Európsku úniu, USA a NATO a ich vplyv na medzinárodnú bezpečnosť, počas konfrencie v Moskve.

Podle vojenského experta Alexandra Golce to ale nic nebylo oproti roku 2012, kdy na konferenci - věnované tehdy hlavně protiraketové obraně - ruští vojáci předvedli plánované údery ruských raket proti Los Angeles a Washingtonu.

Velká Británie má "morální právo" vojensky zasáhnout v Libyi

Le Monde: "Francouzská tajná válka v Libyi"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace