Zabere Babišova vábnička na ODS?

Zabere Babišova vábnička na ODS?
Popisek: Petr Fiala a Jana Černochová
14 / 03 / 2018, 08:30

Premiér v demisi Andrej Babiš se snaží obnovit jednání s ODS o možném vstupu této strany do vlády.

Babišova snaha je především vedena obavou z toho, že jednání s ČSSD mohou zkrachovat na nejednotnosti sociálnědemokratického klubu ve Sněmovně. Není jasné, zda by Bohuslav Sobotka či Lubomír Zaorálek hlasovali pro všechny společné vládní návrhy a zda by některé klíčové předlohy v parlamentu ,,netorpédovali".

Roli může sehrát i plánované vnitrostranické referendum ČSSD, které se má vyjádřit, zda si společnou vládu s hnutím ANO přeje, či nikoliv. A nikoliv nevýznamným faktorem pak mohou být i ,,nestydaté" požadavky ČSSD na silové resorty, prezentované místopředsedou Jiřím Zimolou.

psali jsme: Babišův ,,bič" na ostatní strany má název předčasné volby. Je tu ale jeden háček

Babiš je tak v nejistotě a v takové situaci si nechává jako vždy otevřeno více možností. Špičky ČSSD tak překvapil svým náhlým obratem, když prohlásil, že iniciuje další jednání s ODS, s níž by se dokázal nejlépe představit koaliční vládu. O tu ostatně usiloval už od skončení parlamentních voleb v říjnu minulého roku. ODS však vždy dala jasně najevo, že do vlády nevstoupí, pokud v jejím čele bude stát trestně stíhaný politik.

Babiš by tak musel přinést nesmírně krvavé programové i personální ústupky, aby ODS o variantě vstupu do vlády uvažovala. Mohl by také odblokovat situaci a ustoupit a přepustit premiérské křeslo některému z místopředsedů ANO. Pak by reálná šance na vznik koaliční vlády s ODS skutečně existovala, stejně tak i s jinými subjekty zastoupenými ve Sněmovně.

psali jsme: Chovanec hrotí vztah ČSSD k ANO. Tyranosaurus slábne

Babiš se snaží napnout všechny síly k tomu, aby utvořil koalici s ODS, a až v druhém sledu s ČSSD, protože nechce být dotlačen k tomu, aby jeho menšinovou vládu podporovala SPD a KSČM. To by znamenalo zejména v EU velkou komplikaci a pro ČR by to nebyla vůbec dobrá vizitka. Pokud chce ale premiér v demisi vytvořit vládu s ODS, musí být připraven buď odstoupit z premiérského postu, nebo nabídnout této straně skutečně významné programové či personální ústupky, včetně zrušení EET, což by za normálních podmínek nikomu nenabídl.  Jinak se ODS nejspíš na Babišovu novou ,,vábničku" zlákat nedá.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku