Zabijáci tanků A-10 na Slovensku

Zabijáci tanků A-10 na Slovensku
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: A-10 ve Sliači
23 / 07 / 2016, 06:30

Osm útočných letounů A-10 Thunderbolt II spolu se 140 členy leteckého personálu, patřící k 122. stíhací peruti z Fort Wayne Air Station v Indianě, je nasazeno na jeden měsíc kombinovaných cvičení na slovenské letecké základně ve Sliači.

Jejich nasazení je součástí operace Atlantic Resolve, jejíž cílem je poskytovat podporu východní části NATO proti Rusku. Na Slovenko přiletěla populární "prasata" 8. července.

"Toto rozmístění demonstruje náš závazek vůči našim spojencům a naše úsilí v odstrašování Ruska," uvádí oficiální zpráva US Air Force.

163. Expediční stíhací peruť bude létat se slovenským letectvem, aby prokázala schopnosti blízké letecké podpory (Close Air Support nebo-li CAS) a bude se také účastnit přeshraničních letů s letadly USAF rozmístěnými v oblasti, tedy F-16, KC-135 a C- 130, stejně jako s ostatními regionálními spojeneckými vzdušnými silami.

Přestože se jedná o první nasazení 163. Expediční stíhací perutě ve Sliači, A-10 "Warthog" se již na Slovensku ukázala a působí v celé východní Evropě - mimo jiné z leteckých základen v polském Lasku a Powidzi, z Bulharska nebo z estonské letecké základny Amari.

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku