Američtí zabijáci tanků v Evropě

Američtí zabijáci tanků v Evropě
Autor: US Air Force|Popisek: A-10 Thunderbolt II
25 / 02 / 2015, 12:15

V rámci prvního balíčku obranných a odstrašujících opatření vůči Rusku vyslaly Spojené státy do Evropy tucet bitevních letounů A-10 Thunderbolt.

Zatím spíše jen gesto vzhledem k počtu těchto letounů, ale první stroje jsou již na základně v německém Spangdahlemu. Součástí  dalšího balíčku budou stíhací letouny F-15. 

USA vyslaly do Evropy tucet letounů A-10 Thunderbolt II  a zhruba 300 letců a členů pozemního personálu z 354. bojového křídla v arizonském Davis-Monthan. Ti budou nejprve po několik týdnů působit ze základny v Spangdahlemu.

A-10

Později se mají přesunout na předsunuté základny v některých východních zemích NATO. Jestli to bude Pobaltí, Polsko, Rumunsko nebo Bulharsko zatím není jasné. Po šesti měsících budou letouny i personál vystřídány.

A-10 v hangáru

Operace Atlantic Resolve bude rozšířena dle vyjádření amerického generála Bena Hodgese na prakticky celoroční kontinuální cvičení. Americké letouny již nyní pomáhají chránit letecký prostor států v Pobaltí.

Specifikace A-1% Thunderbolt II

Warthog, což je přezdívka tohoto letounu je navržen pro plnění úkolů přímé palebné podpory pozemním jednotkám. Tedy ničení tanků, obrněných vozidel a živé síly nepřítele. Unese 7 200 kilogramů výzbroje jako jsou pumy Mark 82, Mark 83, Mark 84, nebo letecké bomby GBU-10 Paveway II, GBU-12 Paveway II, GBU-16 Paveway II a GBU-24 Paveway III. Proti jiným letadlům může nést rakety vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder případně rakety vzduch-země AGM-65 Maverick proti pozemním cílům.

Rotační kanón ráže 30 mm může střílet i střely s ochuzeným uranem.

Operační nasazení

Během první války v Zálivu tyto stroje zlikvidovaly více než 900 tanků, přes 2 000 vojenských vozidel a dokonce i 2 helikoptéry

Stroj byl nasazen i nad Bosnou a Hercegovinou, kde piloti útočili na pozice Srbů, vzlétly i v Afghanistánu, Iráku a Libyi.

Zdroj: Natoaktual.cz, Wikipedie

Psali jsme také:

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace