Zabijácké drony přicházejí z Číny

Zabijácké drony přicházejí z Číny
23 / 11 / 2017, 09:15

Čína představila modely svých dvou ozbrojených dronů A-Hawk se schopností VTOL.

Společnost Aviation Industry Corporation of China (AVIC) odhalila na dubajské airshow dva nejnovější ozbrojené modely dronů ze série A-Hawk. Mají schopnost VTOL, to znamená, že umí startovat i přistávat vertikálně.

psali jsme: VIDEO: Nejtěžší čínský nákladní dron AT2000 absolvoval svůj první let

Multirotorové drony A-Hawk I. a A-Hawk II. jsou schopné vykonávat úkoly zahrnující útočné mise, vojenské sledování či přepravu nákladu. Jakých útočných misí by se mohl nový dron účastnit a jakými zbraněmi by měl být vybaven, zatím není jasné. 

A-Hawk (známý též pod označnením Cloud-1) je poháněn osmi rotorovými motory, jeho maximální vzletová hmotnost činí 175, může nést náklad o váze 65 kg. Jeho výdrž je 30 minut a může dosáhnout rychlosti 60 km/h. Je schopen se pohybovat ve výšce 3 km.

Podle čínských médií bude A-Hawk bude také individuálně k dispozici vojákům k provádění sledování a může rovněž být platným pomocníkem na bojišti v misích, které se týkají nouzové přepravy.

psali jsme: VIDEO: Čína úspěšně vyzkoušela svůj největší vojenský dron Caihong-5

Druhý dron označený A-Hawk II. (Cloud-2)j je stroj, jehož maximální vzletová hmotnost je 120 kg. Vydrží ve vzduchu 4 hodiny a může dosáhnout stejně jako A-Hawk I. rychlosti 60 km/h. A-Hawk II. může vystoupat do výšky 5 km.

Čína udělala za poslední měsíce značný pokrok ve vývoji dronů. V létě představila svůj největší vojenský dron Caihong-5, který prošel úspěšněl testy, před několika týdny absolvoval svůj první let nejtěžší čínský nákladní dron AT200.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: janes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.