Zabiják z pláže byl vycvičen na stejné libyjské základně IS jako vrazi z muzea – zaútočí spojenci na Libyi?

Zabiják z pláže byl vycvičen na stejné libyjské základně IS jako vrazi z muzea – zaútočí spojenci na Libyi?
Popisek: Masakr na pláži
01 / 07 / 2015, 11:15

Podle tuniských oficiálních zdrojů byl Seifeddine Rezgui, který vraždil minulý týden v přímořském letovisku Súsy, vycvičen ve stejném lybijském táboře IS jako teroristé z březnového útoku v muzeu Bardo.

Propojení mezi Tuniskem a Libyí

Dva teroristické útoky během čtvrt roku otřásly dosud poklidným a bezpečným Tuniskem a vyžádaly si celkem 60 životů, především z řad turistů. Podle Tuniska byli všichni teroristé vycvičeni ve stejném džíhádistickém táboře IS v Libyi.

„Vyšetřování prokázala, že Seifeddine Rezgui byl v kontaktu s teroristy v Libyi a že byl pravděpodobně vycvičen v libyjském kempu,“ uvedl příslušník bezpečnostních složek Rafik Chelli.

Na stejném místě a ve stejný čas byli vycvičeni také dva ozbrojenci, kteří zabili 22 lidí během útoku v muzeu v Bardo o tři měsíce dříve. Odhalení této skutečnosti znovu poukázalo na úzké propojení mezi oběma zeměmi a na fakt, že stále více Tunisanů se přidává na stranu samozvaného Islámského státu.

Základna IS v Libyi, kde pravděpodobně trénovali tuniští teroristé, se nachází blízko Sabratha, západně od Tripolisu, v al-Ajaylat – dřívějším vojenském táboře na předměstí.

 

Napojení tuniských teroristů na Libyi bude mít patrně dopad na změnu strategie vůči této zemi. Během masakru zemřelo nejvíce občanů z Velké Británie a premiér David Cameron slíbil odvetu. Británie se přidala ke Spojeným státům a jejím spojencům v bombardování pozic IS v Iráku a nyní je pravděpodobné, že se útoky obrátí i proti Libyi, kde dosud nebyly zahájeny žádné vojenské akce.

Okolnosti pátečního masakru jsou stále nejasné. Podle svědectví turistů měl Seifeddine Rezgui přímo při střelbě na pláži pravděpodobně až dva komplice a tuniská policie přiznala, že jsou oba na útěku a pravděpodobně ozbrojení. Do této chvíle bylo zatknuto již sedm lidí podezřelých z pomáhání Rezguimu. Padla tak teorie o „osamělém vlkovi“.

Tuniský prezident Beji Caid Essebsi řekl, že útok přišel jen krátce před tím, než se jeho země chystala udělat bezpečnostní opatření kvůli ramadánu. Nikdo ale nečekal, že přijde takovýto útok na turisty. Nyní jejich bezpečí na plážích střeží ozbrojenci a na pomoc byli povoláni také záložáci. Většina zemí včetně Velké Británie vydala varování proti cestám do severní Afriky. Tunisko letos očekává v oblasti turismu velký ekonomický propad – až 500 milionů dolarů.

Zdroj: The Guardien

 

Tagy článku