Zabíjení dětí překračuje všechny meze. Chemický útok v Sýrii mění můj názor na Asada, prohlásil Trump

Zabíjení dětí překračuje všechny meze. Chemický útok v Sýrii mění můj názor na Asada, prohlásil Trump
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Donald Trump
06 / 04 / 2017, 14:00

Donald Trump je je stejně jako zbytek světa v šoku z chemického útoku na civilisty v syrské provincii Idlib. Některé humanitární organizace i politikové hovoří o válečném zločinu. Zatím ale není jasné, zda je chemický útok dílem syrské vlády, protivládních rebelů či někoho jiného.

Americký prezident Donald Trump nazval chemický útok, který se odehrál v syrské provincii Idlib a zabil 100 lidí včetně dětí, ,,urážkou lidství".

Podle Trumpa byly chemickým útokem překročeny všechny myslitelné meze. ,,Když jsou zabíjeni malé nevinné děti s chemickým plynem, který je tak smrtící, jsou lidé šokováni z toho, že se dozvěděli, o jaký plyn se jedná. To překročilo všechny myslitelné meze," řekl na tiskové konferenci v Bílém domě Trump.

Trump řekl, že chemický útok změnil jeho vnímání a uvažování o syrském prezidentovi Bašárovi Asdadovi. Na druhé straně však tento Trumpův ,,obrat v myšlení" zatím nenaznačuje nějakou konkrétní změněnou strategii, jak ukončit dlouholetý válečný konflikt v Sýrii.

,,Řeknu vám, že tento útok na děti na mě mělo velký dopad, opravdu velký dopad. Můj postoj k Sýrii a Bašárovi Asadovi se hodně změnil. Nyní zde mluvíme o úplně jiné úrovni než předtím," prohlásil rozhořčený Trump. Americký prezident obvinil za použití chemických útoků předchozí Obamovu administrativu. „Tyto ohavné činy režimu Bašára Asada jsou důsledkem slabosti a nerozhodnosti předchozí Obamovy administrativy,“ uvedl Trump.

Čtěte také: Odstranění Asada už není prioritou USA v Sýrii

Ten také připomněl, že Obama už v roce 2012 slíbil, že zabrání používání chemických zbraní, ale jeho úsilí přišlo vniveč. Obama a jeho kollegové z vlády však již dříve rozporovali kritku tím, že trvali na tom, že uzavřeli obchod s Ruskem, který měl odstranit syrské zbraně hromadného ničení, aniž by muselo dojít k vojenské intervenci.

Čtět také: Prezident Asad obvinil USA z úmyslného útoku na syrské vojáky

Již dříve prohlásila americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová, že Rusko se nemůže vzdát odpovědnosti za provedený chemický útok v Idlibu. V OSN prohlásila, že Asad, Rusko i Írán nemají žádný zájem na tom, aby v Sýrii zavládl mír.

Na otázku novinářů, zda zváží Trump vojenskou operaci, která by vedla k odstranění Asada, odpověděl prezident , že neříká, ,,že udělá něco tak či onak, ale zatím neprozradí, jaký bude v této věci vývoj. ,,Po vojenské stránce nemám rád říkat, kam půjdu a co budu dělat," odpověděl neurčitě.

Právě Haleyová již dříve prohlásila, že odstranění Adadova režima není pro USA nyní prioritou, ale je možné, že Trumpova adminsitrativa může tento postoj ještě přehodnotit.

 

Zdroj: theguardian.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.