Začaly přípravy na islamizaci Turecka?

Začaly přípravy na islamizaci Turecka?
27 / 04 / 2016, 09:15

AKTUALIZOVÁNO / Na prohlášení šéfa tureckého parlamentu Ismaila Kahramana, že by se země měla vzdát sekularismu a přijmout náboženskou ústavu, zareagoval i prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj politik vyjádřil pouze osobní názor.

27.4.2016 / V úterý večer proti Kahramanovým výrokům demonstrovalo v Istanbulu asi 300 lidí, které policie posléze násilně rozehnala. Vůči Kahramanovi se ohradila  i vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která rovněž popřela plány na takto zásadní změnu základního zákona. Zdroj: eurozpravy.cz

26.4.2016 / Převážně muslimské Turecko potřebuje podle předsedy tureckého parlamentu ústavu spojenou s náboženstvím a sekularismus by měl být z nového základního zákona vyloučen.  Podle agentury Reuters tak Ismail Kahraman naznačil možný rozchod se základními principy moderní turecké republiky. Zdroj: lidovky.cz, The Jerusalem Post

„Proč bychom jakožto muslimská země měli být v situaci, kdy ustupujeme od náboženství? Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu,“ citovala předsedu tureckého parlamentu agentura Anadolu.

Islamizace Evropy v plném proudu. Muslimové tu chtějí stavět mešity a současně nás nenávidí.

Vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) usiluje o změnu ústavy platné od 80. let po vojenském převratu, aby mimo jiné posílila pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdoganovi kritici se ale obávají, že tento politik s autoritářskými sklony bude koncentrovat ve svých rukou příliš moci. Přitom je neuklidňuje příslib AKP, že součástí ústavy mají být i evropské normy lidských práv. V posledních letech je AKP stále častěji kritizovaná za to, že navzdory proklamacím o zachování sekularismu usiluje o islamizaci země. Například byl přijat zákon ztěžující přístup k alkoholu, regulovány jsou i sociální sítě a výjimečné nejsou ani tresty za „rouhání“ kvůli kritice proroka Mohameda.

„Především by nová ústava neměla být sekulární,“ prohlásil šéf parlamentu na jedné konferenci podle videa kolujícího v tureckých médiích.

Prezident Zeman: Turecko by nemělo být v EU, chová se někdy jak spojenec islámistů

Agentura RIA Novosti se nezávisle na prohlášení předsedy tureckého parlamentu zeptala šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové, kdy bude Turecko přijato do EU. Ta odpověděla, že „Je to vzdálená budoucnost. Záleží na tom, jak budou probíhat jednání." 

Kromě toho Mogheriniová řekla, že jednání pomohou Turecku modernizovat stát. „Jsem přesvědčena, že jednání s Tureckem o vstupu do Evropské unie jsou jedinou možností, jak pomoci Turecku modernizovat stát, dodržovat základní práva, mimo jiné svobodu sdělovacích prostředků a svobodu slova", cituje RIA Novosti Mogheriniovou. Zdroj: cz.sputniknews.com

Připomínáme článek Radka Johna ze 4. prosince 2014, ve kterém píše "Islám je v současné době nejrychleji se šířící náboženství v Evropě. Způsobuje to vysoký počet imigrantů ze zemí, kde převažujícím náboženstvím je islám a vysoce nadprůměrná porodnost v rodinách evropských muslimů ve srovnání s evropskou populací."

Do roku 2050 má v Evropě žít téměř dvakrát víc muslimů než v současnosti. Za dalších dvacet let pak lidé vyznávající islám na starém kontinentu přečíslí křesťany.

Islám je v současné době nejrychleji se šířící náboženství v Evropě.

 

 

Tagy článku