Zacharovová vyhrožuje České republice v souvislosti s vypovězením ruských „diplomatů“

Zacharovová vyhrožuje České republice v souvislosti s vypovězením ruských „diplomatů“
Autor fotografie: CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61344622|Popisek: Marija Zacharovová
17 / 04 / 2021, 22:45

Reakce Ruska na sebe nenechala dlouho čekat a ústy mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové zamířily směrem k České republice výhrůžky.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí České republiky vykázat 18 ruských diplomatů za špinavý trik a varovalo také před důsledky, které tento krok může mít.

"Praha si je dobře vědoma, co bude následovat takové triky," řekla novinářům mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Paní mluvčí si očividně neuvědomuje, že Česká republika není kolonií Ruské Federace a 18 lidí z celkového počtu 140! lidí na ruské ambasádě v Praze je jen směšný počet, který může být následován mnohem větším počtem vypovězených, který by srovnal ruskou ambasádu na standardní počty.

Dnes bylo oznámeno rozhodnutí české vlády prohlásit 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze persona non grata. Bylo jim doporučeno opustit území republiky do 48 hodin.

Premiér Babiš v sobotu informoval na tiskové konferenci, že Česko vyhostí 18 zaměstnanců ruské ambasády, protože  existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Zároveň ocenil práci našich bezpečnostních složek, policie a zejména NCOZ na odhalení této bezprecedentní skandální akce.

Sklad č. 16 ve Vrběticích obsahoval 50 tun munice, která byla po výbuchu 16. října 2014 odhozena do vzdálenosti až 800 metrů. Při výbuchu byli zabiti dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústav. 3. prosince 2014, došlo ve skladu číslo 12 k dalšímu výbuchu munice. Sklad obsahoval 13 tun výbušnin, evakuováno bylo 430 obyvatel okolních obcí. Podle vyjádření právního zástupce Imex Group byla v objektu uskladněna dělostřelecká munice a samopaly. 

Rusko jakoukoliv účast na incidentu ve Vrběticích odmítá.

Zdroj: Rosbalt.ru, Twitter, Ru MiD

Tagy článku