Zachrání Írán ruský Suchoj PAK FA T-50?

Zachrání Írán ruský Suchoj PAK FA T-50?
Autor fotografie: Marina Lystseva / Lenta.ru|Popisek: Ruský T-50
12 / 08 / 2015, 17:00

Stealth stíhač 5. generace Rusko zatím není schopné kvůli mnoha problémům dostat do výroby. Tím největším je nedostatek peněz a aktuálně oznámené snížení objednávky Indie na půlku tomu nijak nepomůže.

Pro Írán, který se definuje, jako regionální velmoc je důležité obnovit svoje letectvo a získat Stealth letoun dříve, než ostatní státy regionu.

Psali jsme: Analýza: Zbrojařské firmy se poperou o Írán

Zrušení zbrojního embarga na Írán, umožňuje Rusům nabídnout Suchoj PAK FA T-50 – těžký útočný Stealth stíhač se schopností supercruise a podle ruských zbrojních marketérů značně obratnější stroj, než je americká F-22 nebo F-35.

Tato silná prohlášení ruské strany kazí jen fakt, že T-50 není ve výrobě. Na ruské straně existuje mnoho problémů a tím největším je nedostatek peněz. Rusko se tvrdě snažilo získat jako prvního zákazníka bohatou Indii, která má tradici v používání ruských strojů, ale obchody s Indií jsou zcela nevyzpytatelné. Tendry se vypisují a zase ruší, nikdo neví, co si ministerstvo obrany Indie vymyslí další den. Navíc indická generalita kritizovala řemeslné provedení stroje a nespolehlivost motorů Suchoje.

10. srpna indické zdroje oznámily, že IAF sníží svoji objednávku strojů T-50 na 3 letky po 18 strojích a několik dalších kusů na výcvik.

Zpoždění přípravy stroje pro Indii a tím pádem nedostatek peněz zpomaluje i dodání moderních strojů ruskému letectvu, které dostává nekončící variace na nesmrtelný Su-27 pamatující Brežněva.

Írán jako stát, kterému Rusko dodává již od 80,let zbraně embargo, neembargo může celý program zachránit tím, že ho prostě zaplatí. Tam, kde se Indie cuká uvolnit další peníze bohatý Írán, jehož finance se uvolněním možnosti exportu surovin ještě zlepší, může platit vývoj stroje životně důležitého pro ruskou armádu.

A až bude Suchoj T-50 v Íránu, ostatní státy regionu jako Izrael, Saúdská Arábie a Jordánsko budou čelit impozantnímu problému, tedy Íránu vybavenému neprůchozí protileteckou obranou ruských systémů S-300 a letectvem technologicky na úrovni USA nebo Ruska.

Zdroj: Business 2 Community, The Tribune India

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace