Zachraňme ČSSD. Ve straně vznikla platforma ,,rozkolníků" z Lán

Zachraňme ČSSD. Ve straně vznikla platforma ,,rozkolníků&quote; z Lán
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: ČSSD
08 / 01 / 2018, 09:00

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek a další sociální demokraté založili vnitrostranickou platformu nazvanou příznačně Zachraňme ČSSD.

Jejím cílem je stranu, která je v momentálním rozvalu, zachránit před úplným rozkladem a také podpořit v prezidentské volbě Miloše Zemana. Platforma nemá podle Zimoly vrazit klín mezi už tak rozkolísanou sociálnědemokratickou bárku, má naopak mobilizovat všechny síly k záchraně strany, která utrpěla v parlamentních volbách debakl.

Do budoucího vývoje tak chtějí zasáhnout především ,,lánští pučisté", pro něž zřejmě nastala vhodná doba, jak ovlivnit další vnitrostranický vývoj ve svůj prospěch. Zimola se netají tím, že by rád kandidoval do vedení strany na mimořádném únorovém sjezdu, politické ambice ,,mnohoobročníka" Michala Haška snad nemusíme zmiňovat. Měl je vždy vysoké.

psali jsme: Svině, podrazák, rozpad osobnosti. Zeman a Sobotka v otevřené válce

Vznik platformy, jakkoli má bohulibé či jiné úmysly, však zaskočila Milana Chovance, který stranu dočasně vede. Její ustavení pro něho je překvapením, a tak zatím není jasné, jak se k ní sám postaví, nebo jestli se stane její součástí.

Platforma na druhou stranu může akcelerovat hlubší vnitřní rozkol ČSSD a současně vyvolat otevřený  vnitrostranický boj, který už ČSSD neudrží pod pokličkou. Proti této platformě, jak už to bývá, může vzniknout další ,,kontraplatforma".

psali jsme: Boj o Hrad: Kdo zastaví Miloše Zemana?

,,Lánští pučisté" však mohou po volebním debaklu usilovat o jakési úplné očištění či odpuštění z roku 2013, kdy lánská schůzka s prezidentem Milošem Zemanem proběhla. Mohou totiž argumentovat tím, že jsou těmi, kdo skutečně ČSSD zachrání navzdory nesouhlasným názorům zevnitř strany. Platforma založená Zimolou, Haškem a dalšími každopádně přílívá před mimořádným sjezdem strany další olej do ohně a na sjezdu se tak dá očekávat velmi tvrdý personální střet.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

Tagy článku