Začíná boj o omezení legálního držení střelných zbraní. Česko je ve "zjevné menšině"

Začíná boj o omezení legálního držení střelných zbraní. Česko je ve &quote;zjevné menšině&quote;
09 / 06 / 2016, 08:15

Mezi příznivce přísnější regulace střelných zbraní od počátku patřila například Francie, Itálie, Španělsko nebo Portugalsko.

Brusel 8. června (zpravodaj ČTK) - Končící nizozemské předsednictví EU předpokládá, že v pátek na jednání ministrů vnitra získá politickou podporu členských zemí unie pro začátek vyjednávání s europarlamentem o podobě přísnější směrnice o zbraních. Uvedly to dnes informované zdroje. Česko, které návrh dál tvrdě odmítá, tak bude na páteční ministerské radě v Lucembursku ve zjevné menšině.

Nová pravidla zpřísňující možnosti pořizování a držení zbraní navrhla Evropská komise loni v prosinci jako součást reakce na teroristické útoky v Paříži. Členské země EU o nich jednají v takzvaném smíšeném výboru, kde jsou účastni také zástupci Švýcarska, Norska, Islandu či Lichtenštejnska.

Výhrady k původní podobě novely dávali v minulých více než pěti měsících najevo nejen Češi, ale také představitelé severských zemí či právě Švýcarska. Mezi příznivce přísnější regulace střelných zbraní patří Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko a Švédsko.

Zástupci EK rozzuřili české poslance

Podle diplomatů se ale Nizozemcům podařilo u většiny výtek najít kompromis přes "kulturní rozdíly" mezi zeměmi unie, kdy například ve Skandinávii nebo právě v Česku vlastní zbraně také lovci, myslivci nebo sportovci. I jejich zbraně by totiž podléhaly zpřísnění. 

Páteční takzvaný "obecný přístup", kterého chtějí Nizozemci dosáhnout, znamená politickou podporu členských zemí pro to, aby mohla předsednická země začít o textu vyjednávat s Evropským parlamentem.

Směrnice se v těchto diskusích může ještě změnit a teprve až bude s europoslanci nalezena shoda na její definitivní podobě, budou o takto vzniklém dokumentu členské země hlasovat kvalifikovanou většinou.

V Česku návrh odmítly vláda i obě komory parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli legálně drženými.

Z českého pohledu patří mezi nejproblematičtější změny směrnice přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně a požadavek na znehodnocení takových zbraní ve sbírkách a muzeích. Vadí také to, že by členský stát EU nemohl povolit výjimku z držení zakázané zbraně pro civilní subjekt.

Podle analýzy ministerstva vnitra by dopady směrnice mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a znamenaly by ztrátu tisíců pracovních míst. V mandátu pro páteční jednání proto vláda ministru vnitra Milanu Chovancovi schválila, že má návrh nadále jednoznačně odmítat.

Válka s Evropskou komisí o držení zbraní je zřejmě prohraná. Kvůli lžím a manipulaci s fakty

Praha uvádí, že změny, které Nizozemci udělali v původním návrhu komise, celý materiál ještě zhoršují a nyní by dopady různých verzí mohly vést k zákazu až skoro poloviny všech zbraní, které jsou v ČR drženy civilisty. Česko v pátek předloží vlastní deklaraci, v níž své výhrady shrne.

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace