Začíná boj o uprchlíky: Velká Británie odmítá návrh EU na povinné kvóty

Začíná boj o uprchlíky: Velká Británie odmítá návrh EU na povinné kvóty
Autor fotografie: Frontex/ frontex.europa.eu/|Popisek: Migrační trasy do Evropy
11 / 05 / 2015, 07:00

Velká Británie by musela přijmout dvakrát více uprchlíků než doposud.

Ve Velké Británii se politici připravují na odmítnutí návrhů Evropské komise, aby se ostrovní země "spravedlivě podělila" o migranty, kteří v Evropě hledají azyl. Prestižní deník The Times informoval o plánu tzv. nouzových mechanismů, které by se měly vypořádat s obrovským počtem uprchlíků. Podle deníku "musí Velká Británie přijmout více uprchlíků".

Včera jsme o nejnovějším návrhu evropské Komise psali v článku "EU připravuje kvóty pro přijímání imigrantů - co nejdříve, povinně a podle HDP".

Podle The Times by každá unijní země, pokud to bude zapotřebí, byla povinna přijmout blíže nespecifikovaný počet uprchlíků. Klíčem pro stanovení jejich počtu je HDP, struktura obyvatelstva, míra nezaměstnanosti a předchozí počty již vyřízených žádostí o azyl. Podle tohoto klíče by Spojené království bylo nuceno přijmout dvakrát vyšší počet uprchlíků, než dobrovolně přijímá dosud, mělo by se jednat až o 60 tisíc azylantů každý rok. Tento počet by byl povinný i pro Francii a Itálii.

Mluvčí britského ministerstva vnitra uvedl: "Spojené království má hrdou historii a vždy nabízelo azyl těm, kteří to nejvíce potřebují, ale nevěříme, že systém povinného přidělování imigrantů je odpovědí na problém s uprchlíky," a doplnil: "Budeme se bránit proti všem návrhům Evropské komise k zavádění povinných kvót pro uprchlíky....Je nutné se zaměřit na příčiny nelegální migrace a tvrdě trestat pašeráky lidí. Musíme se zaměřit na lepší koordinaci bezpečnostních orgánů a vytvořit efektivní postup pro návrat migrantů do jejich domovských zemí".

Nakolik nově zvolená konzervativní vláda premiéra Davida Camerona odolá tlaku Bruselu, ukáže čas. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude s představiteli unijních zemí jednat tuto středu, kdy představí návrh právních předpisů pro stanovení kvót pro povinné přijímání přistěhovalců. 

Zdroj: news.sky.com, foto: FRONTEX

 

Tagy článku