Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce

Žádostí Ukrajinců o azyl je trojnásobek a to jen je špička ledovce
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
08 / 10 / 2014, 07:00

8.10.2014 / V roce 2014 prudce stoupl počet žádosti o azyl, které podali občané Ukrajiny, a již na konci srpna Ministerstvo vnitra evidovalo 318 žadatelů o mezinárodních ochranu na našem území. Hrozí nám velká migrační vlna z východu?

Pro představu: za celý rok 2013 bylo z Ukrajiny celkem 146 žadatelů a i ty nejsmělejší odhady počtu volyňských Čechů, kteří údajně touží po návratu do vlasti, dosahují pouze počtu 250 lidí. Jenže azylanti jsou jen drobnou skupinkou ve vlnách zahraniční migrace, které se na naší republiku ženou.

V naší republice dnes žije 112 tisíc občanů Ukrajiny i bez azylu. Azyl je pouze formou právní ochrany cizinců, kteří mají oprávněné obavy z ohrožení života ve své vlasti, a naše soudy jsou v jeho udělování dostatečně přísné.

Pokud by si všichni současní držitelé víz s ukrajinským pasem v kapse zažádali z důvodu nové vlny války ve vlasti o azyl, mohli by paralyzovat naše kompetentní orgány do takové míry, že by se doba posuzování žádosti protáhla z dnešních tří měsíců i na několik let, po které by mohli přirozeně nadále pobývat v České republice. To je dost času na to, aby si naprostá většina cizinců našla takovou práci, která jim umožní získat zaměstnaneckou kartu, tedy povolení k pobytu a možnost přestěhovat do České republiky i své blízké za účelem sloučení rodiny. O tom jsme psali v našem článku Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

Ve hře je přitom i úplné zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince. Za realistický termín, kdy by EU mohla otevřít své brány, ukrajinská diplomacie považuje květen příštího roku. To se v Rize uskuteční summit EU s východními partnery.

Podle funkcionářů Evropské unie válka na východě Ukrajiny prý rozhodnutí o otevření hranic nijak neovlivní, pokud Kyjev slíbí, že "ani jeden člověk z východu, který se dostal na ukrajinské území nelegálně, nebude moci získat ukrajinský pas a odjet bez víz do EU".

A tak zatímco ministr zahraničí Zaorálek v polovině září na Ukrajině osobně zjistil, jak tvrdí, že volyňští Češi zatím do vlasti hromadně nemíří, velmi dobře se může stát, že místo nich k nám ze své vlasti masově zamíří Ukrajinci. Česká republika je pro ně ideální destinaci – země nacházející se blízko k historické vlasti, s výrazně vyšší životní úrovni a velkou již existující komunitou krajanů.

Taková nová migrační vlna by znamenala celou řadu významných společenských, hospodářských i politických následků pro Českou republiku. Současný střet příznivců Majdanu s proruskými aktivisty na Staroměstském náměstí je jen první neškodný projev jejich počátků.

Psali jsme také:

Ukrajinská fronta: strany stahují děla a zároveň chystají novou ofenzivu

Ukrajinská revoluce po půl roce: vztek, zklamání, bída, smrt a beznaděj

Nové kolo války na Ukrajině přivede do ČR tisíce imigrantů - včetně pravicových extrémistů

Témata letošních komunálních voleb: bezpečnost, extremismus, imigranti

Migrace cizinců do ČR: klid před bouří nebo nejsme zemí zaslíbenou?

Návrat volyňských Čechů do vlasti – mediální bublina splaskla

 

Tagy článku