Záhadná smrt Janis Joplin: Zabil ji milenec, nebo FBI? Proč měla zlomený nos a krev na rtech?

Záhadná smrt Janis Joplin: Zabil ji milenec, nebo FBI? Proč měla zlomený nos a krev na rtech?
Popisek: Janis Joplin
29 / 05 / 2018, 18:00

Od smrti zpěvačky Janis Joplin (†27) v pokoji číslo 105 v hollywoodském motelu Highland Gardens uplynulo skoro padesát let, ale záhada stále žije.

Janis Joplin, Jim Morrison a Jimmy Hendrix – smrt těchto tří legend během 10 měsíců v letech 1970 – 71 byla milníkem jedné éry. Jediná z nich však vyvolává otazníky až dodnes: Byla zpěvačka Janis Joplin zavražděna, nebo šlo o nešťastnou náhodu?

Podle oficiální verze zemřela na předávkování heroinem. Našli ji v mezeře mezi postelí s pestrým povlečením a bílou zdí. Měla prý zlomený nos a rtech krev. A na zápěstí 14 vpichů. To by nasvědčovalo oficiální verzi o smrti.

psali jsme: Matthew McConaughey: Zatkli ho, jak hraje nahý na bubínky. Držení drog, zněl policejní verdikt

Jenže – podle jejího okolí půl roku předtím drogy nebrala. Dokončovala desku se svou novou kapelou Full Tilt Boogie, večer před smrtí natočila píseň, která se později, stala jejím největším „posthalucinogenním“ hitem: Me And Bobby McGee. Pak šli slavit. Měla snad Joplin pocit, že „má hotovo“, a tak si dala „zlatou šlehu?“ I to je možné, ale ne příliš pravděpodobné.

Ta píseň je velmi zajímavá. Je to vlastně jen country, kterým se lze tak nějak marketingově protlouct, ale probublává jím genialita ženy, která to nota bene zazpívá a pak zemře.

Jsou svědci, že ten večer pila. Moře whisky. Panák střídal panáka, stejně jako ti na barové stoličce vedle ní. A jeden z nich byl možná vrah. A pak se vytratila – a možná že ne sama.

„Všichni jsme tehdy brali drogy,“ říká kytarista Sam Andrew, kterého měla Janis v oblibě a brala si ho s sebou do různých hudebních formací. „Rozhodně nevěřím, že by spáchala sebevraždu. Na to byla příliš… nenasytná.“

Při ohledání místa činu policie žádné drogy nenašla – kromě těch v krvi dívky mezi zdí a postelí.

psali jsme: John Travolta: jeho masér se vytasil se skoro 20 let starou historkou ze sauny. Šílenství pokračuje

„Byla sama, ale měla hodně milenců,“ vzpomíná kytarista Andrew. Podle něj byla Janis Joplin, Jim Morrison a Jimmy Hendrix tři hlavní postavy, které se vymkly systému - a měly potenciál ho změnit.

Podle konspirační teorie tehdejších obdivovatelů geniální zpěvačky stála za její vraždou FBI. „Neznamená to, že byla Janis opravdu nebezpečná systému, že by ho opravdu mohla změnit. Její vražda mohla být pouhou prevencí. Někdo jí mohl píchnout do žíly 14 dávek heroinu. Někdo, kdo byl placený státem za to, že řádění už bylo dost a teď že bude klid,“ spekuluje kytarista, který hrál mimo jiné s Janis Joplin v kapele Big Brother v dobách, kdy tomuto názvu přikládali mnozí hlubší význam, než mu dala novodobá stupidní reality show.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte ví

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.