Dublin IV – jak se ubránit masové migraci, to byl název středečního semináře pořádaného pod záštitou poslance ODS Jana Skopečka, na němž vystoupil mimo jiné europoslanec Jan Zahradil, Jiří Weigl z institutu Václava Klause nebo třeba bývalý velvyslanec v Rakousku Jan Sechter.
Podle Skopečka v současné době není možná celoevropská debata o azylové politice, když EU nerozlišuje masovou a individuální migraci, když záměrně mate pojmy a neuznává pojem ekonomická migrace. „Situace za přispění Německa, Itálie a dalších států spěje k tomu, že budou chtít prosadit Dublin IV či jiný relokační mechanismus přes náš odpor, jak se máme zachovat?“ položil základní tezi v úvodním slovu Skopeček.
Pokud se tak skutečně stane, zásadním způsobem to podle europoslance Zahradila ovlivní suverenitu České republiky. „Pouze stát a jeho instituce mají právo rozhodnout, kdo vstoupí na jejich území a s jakým statutem. Mělo by to tak zůstat. Relokační mechanismy sice nenařizují koho přijmout, ale nařizují to nepřímo, kvantitativně,“ konstatoval Zahradil. Podle něj se nám mainstreamová média snaží vnutit, že masová migrace je celoevropským problémem. „Tak to ale rozhodně není. Česká republika neprováděla v minulém století dovoz levné pracovní síly ani nebyla koloniální velmocí, proto se k nám také uprchlíci nehrnou. Elity v EU se snaží jejich problém rozmělnit a přehodit na nás,“ zhodnotil situaci Zahradil. Podle něj však náš odpor stojí za maximální konflikt. „ Je tu riziko, že prohrajeme. Debata o Dublinu ukáže možnosti další integrace celé EU, zda být členy tvrdého jádra a přijmout relokační mechanismy, nebo naopak vzdorovat. Od Evropského parlamentu už nečekám nic. Hlas, jako je ten můj, je v menšině. V EU neprosadíme nic,“ přiznal skepsi europoslanec. Podle Zahradila se otevírá prostor pro společné vyjednávání několika vzdorujících zemí, jako je třeba současná podoba V4 plus 1 (Rakousko).
Bývalý velvyslanec ve Vídni Jan Sechter ve svém vystoupení připomněl, že právě Rakousko jako první vystartovalo s návrhem na přerozdělení migrantů po Evropě, pak ale brzy přišlo na to, že tudy cesta nevede. „ Rakousko byla původně tranzitní země, ale jak Německo zpomalilo přísun imigrantů, v roce 2015 podalo najednou 100 tisíc lidí žádost o azyl. Rakušani si doma zkusili nastavit štědrý systém na přerozdělení migrantů do všech spolkových zemí, ale nemělo to smysl, stejně se nakonec sestěhovali do velkých měst. Tady Rakousko pochopilo, že systém nefunguje,“ uvedl Sechter.
psali jsme: Přijetím statisíců migrantů z Afriky ničemu nepomůžeme!
Taktická přestávka, migrace neskončila
Podle bývalého kancléře prezidenta Klause se v současnosti nacházíme v období taktické přestávky masové migrace, od které podle Weigla evropské elity ovládající Brusel neustoupí, neboť je pro ně zásadní agendou. „ Jejich cílem je změnit Evropu národních států a vytvořit cosi jiného. V tradičních národních státech vidí problém a chtějí na Evropě uplatnit americký přistěhovalecký model, kde se přistěhovalecké obyvatelstvo převychovává,“ uvedl Weigl.
Podle Weigla za migrační krizí stojí Schengenský systém s volným pohybem osob, protože nikdy v minulosti nikoho nenapadlo řešit konflikty na Blízkém východě a v Africe masovou migrací. „Přesunout milion lidí od Turecka přes sedm hranic, bez zajištění přepravních kapacit, logistiky, to není realizovatelné silami ilegálních pašeráků,“ uvedl Weigl. Kdyby prý nebyl Schengen, tak Řekové a Italové by nikdy nedovolili, aby se jim na území dostalo 100 tisíc lidí a zůstali tam. Pokud se podle bývalého kancléře nezmění přístup EU, je naše členství popřeno. „Dostaneme se do postavení protektorátu. Chce to tlak na naši reprezentaci a v případě přijetí Dublinu IV přes náš odpor, musíme vyvolat krizi na nejvyšší úrovni. Pokud bruselské elity neustoupí, nemá smysl v EU pokračovat. Slavíme letos sto let, to máme zničit odkaz Masaryka a Beneše na samostatnost suverénního národa?“
Autor: Jan Blažek
Tagy