"Zahraniční studenti na nás v Olomouci verbálně útočili už ve čtvrtek" uvádí svědkyně incidentu

&quote;Zahraniční studenti na nás v Olomouci verbálně útočili už ve čtvrtek&quote; uvádí svědkyně incidentu
Autor fotografie: IVČRN|Popisek: Islám v ČR nechceme
02 / 06 / 2015, 19:00

2.6.2015 / EXKLUZÍVNĚ - Doslovný přepis dnešního vystoupení aktivistky Mgr. Evy Hrindové v poslanecké sněmovně. Co se vlastně stalo minulý týden v Olomouci?

Na dnešní tiskové konferenci poslaneckého klubu Hnutí Úsvit v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR promluvila aktivistka Mgr. Eva Hrindová, která byla přítomná konfliktu se zahraničními studenty ve čtvrtek i v pátek minulý týden na olomouckém náměstí. Přinášíme doslovný přepis jejího vystoupení:

"Dobrý den, já bych nejprve chtěla poděkovat poslancům, kteří mě pozvali na své jednání a kteří mě umožnili tady vystoupit s popisem události, která je dezinterpretována, což mě velmi poškozuje a poškozuje to také hnutí "Islám v ČR nechceme", které petici organizuje. Pro vaši informaci, ta situace byla od počátku, od prvního dne, kdy jsme postavili stánek, napjatá. Obtěžovali nás tam zahraniční studenti, verbálně nás napadali. Byl tam s námi kolega, který umí anglicky, vysvětloval jim, proč tu petice vytváříme. Oni se nám vysmívali, že to je stejně zbytečné, abychom nějaké podpisy sbírali, že stejně si nás všechny koupí a že během několika let budeme všichni jejich otroky. My jsme to nijak nekomentovali. V pátek už tam byli s námi i tajní policisté a monitorovali celou tu situaci. My už jsme při příchodu viděli, že nás tam čeká velká skupina těch cizokrajných studentů a opět nás napadali. My jsme jim ale hned na začátku řekli, že neumíme anglicky a že s nimi mluvit nebudeme. Chovali jsme se velmi asertivně. Ale šel z nich opravdu strach. V klidu jsme postavili stánek, ale pár studentů chtělo ten stánek strhnout, ale díky tomu, že tam byla policie, tak prakticky okamžitě policisté zasáhli. Nebyla to vůbec příjemná situace.Po celou dobu, co jsme na náměstí sbírali podpisy, tam s námi byla policie a chovala se velmi korektně a profesionálně a za to jí chci tady poděkovat. Oni nás hlídají i teď, když sbíráme podpisy a celou situaci neustále monitorují. My jsme neustále obtěžováni skupinkami studentů, kteří chtějí abychom s peticí přestali."

V tuto chvíli je možné pouze konstatovat, že skupině českých občanů bylo bráněno ve výkonu petičního práva, které je garantováno Ústavou ČR. A v tomto právu jim bylo bráněno zahraničními studenty. Text Petice proti návrhům Evropské komise a Evropského parlamentu na zavádění povinných kvót pro přijímání uprchlíků.

Pro úplnost citujeme i "Prohlášení rektora UP k incidentu na Horním náměstí v Olomouci"

Univerzita Palackého vyjadřuje politování nad konfliktním chováním několika svých zahraničních studentů v posledních dvou dnech, jejichž jednání důsledně prověří.
Podle dosavadních relevantních informací se jednalo o diskuzi a hádku se zástupci organizace „Islám v ČR nechceme“ a pokus o stržení plakátu uvedeného hnutí, jehož zástupcům již byla za UP vyslovena omluva. V tuto chvíli je věc rovněž řešena Policií ČR coby přestupek proti veřejnému pořádku.
Rektor UP prof. Jaroslav Miller bude osobně jednat s případnými viníky incidentu a navrhne v následujících dnech další postup. Netolerantní konání podle jeho názoru nelze akceptovat na žádné straně konfliktu.
Zároveň se vedení Univerzity Palackého distancuje od jakýchkoliv projevů xenofobie a nesnášenlivosti, proti nimž dlouhodobě vystupuje. Zahraniční studenti, kteří byli osobně účastni sporu, považují nepatřičné překročení hranic diskuze za akt jednotlivce, za nějž se již veřejně omluvili.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace