Zajatý britský fotoreportér donucen udělat reportáž pro Islámský stát?

Zajatý britský fotoreportér donucen udělat reportáž pro Islámský stát?
Autor fotografie: youtube.com/REUTERS|Popisek: 'John Cantlie' seen in new Islamic State video
28 / 10 / 2014, 12:45

28.10.2014 / Možná nejtěžší reportáž svého života byl zřejmě donucen natočit zajatý Brit John Cantlie, který se poprvé v syrském zajetí ocitl v červenci roku 2012.

Tehdy byl prý zachráněn bojovníky FSA - opoziční Svobodné syrské armády. Navzdory této zkušenosti se znovu vrátil do Sýrie na konci roku 2012. Dnes je jedním ze zajatců radikálů Islámského státu, kteří už demonstrativně popravili a natočili přitom na video čtyři zadržené. Dva americké novináře a dva britské humanitární pracovníky.

Video publikované propagandisty Islámského státu ukazuje letecké záběry relativně poklidné situace ve městě Kobani, o kterých Islamisté tvrdí, že jsou natočeny jejich vlastním dronem. Záběry jsou prostříhávány komentáři zajatce natočeného zblízka, takže nelze s jistotou určit, jestli je opravdu v Kobani, jak na videu tvrdí (zdroj: REUTERS/ youtube)

 

Zajatec reportuje, že bitva o Kobani je téměř u konce, na rozdíl od tvrzení západních médií. Zdůrazňuje, že tato média nemají ve městě žádné novináře a poskytují zkreslené informace od kurdských bojovníků. Podle zajatce už Mudžáhidové jen čistí ulici po ulici, budovu po budově. Do jeho komentářů se ozývá jen sporadická střelba.

Video se snaží navodit dojem, že v Kobani je opravdu dobojováno. Letecké údery spojenců jsou navíc podle vyjádření britského zajatce donuceného sehrát roli reportéra pro Islámský stát neúčinné, upozorňuje, že spojenci dokonce pomohli bojovníkům Islámského státu, když jim omylem shodili z letadla zásilku zbraní určenou pro Kurdy (psali jsme v článku Část zbraní shodili Američané bojovníkům Islámského státu místo obráncům Kobani
Každopádně jde o další propagandistický úspěch Islámského státu. A pro britského zajatce jistě traumatický zážitek. Nakolik jsou informace z videa pravdivé, ukážou nejbližší dny.

Psali jsme také:

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Islámští vrazi sami natočili ukamenování ženy

Pohled do života islamistů v Sýrii. Ozbrojené střety mezi Kurdy a muslimy v Německu

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie

Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti za nenávist k Bohu

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku