Zákaz dalšího vývoje plně autonomních zbraňových systémů? OSN bude jednat o vojenských robotech

Zákaz dalšího vývoje plně autonomních zbraňových systémů? OSN bude jednat o vojenských robotech
Autor: wikipedia.org|Popisek: Phalanx CIWS test fire
09 / 04 / 2015, 13:15

Právní experti doporučili zákaz vývoje plně autonomních robotů pro vojenské účely. Pokud budou rozhodovat stroje a nikoliv člověk, musí být tyto zbraně okamžitě zakázány.

Stanovisko právnické fakulty Harvardské univerzity, na kterém spolupracovala Organizace na ochranu lidských práv, bylo doručeno OSN, která se bude problematikou využití robotů pro vojenské operace zabývat na dubnovém zasedání v Ženevě.

Podle současného mezinárodního práva totiž vojenští velitelé, jejichž plně autonomní zbraně způsobí v budoucnosti usmrcení, mohou uniknout odpovědnosti za smrt nevinných obětí. A to pokud dojde ke smrti na základě vlastního rozhodnutí robota, bez zásahu člověka.

Zpráva konstatuje, že zatímco nyní je stanovena individuální odpovědnost za rozhodnutí o použití robotických zbraní se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Současná generace bezpilotních letadel ponechává na lidském rozhodnutí, zda se má či nemá například vypálit raketa.

Ale roboti, kteří se vyvíjejí v armádních vývojových střediscích, budou plně autonomní a použitá technologie předpokládá, že stroje budou samy, bez lidského zásahu, rozhodovat, zda použijí či nepoužijí smrtící zbraně, kterými budou vybaveni. 

"Řada zemí používá zbraňové obranné systémy - například izraelský Iron Dome nebo americký Phalanx CIWS a Counter-RAM, které jsou naprogramovány tak, aby automaticky, bez zásahu lidské posádky, reagovaly na potencionální hrozby" a "Nedostatek významných lidských kontrolních mechanismů u plně autonomních zbraní je značně znepokojující". "Na jedné straně, zatímco tradiční zbraně jsou nástroje v rukou lidí, plně autonomní zbraně, jednou nasazen, by jejich vlastní stanovení o použití smrtící síly."

Autoři zprávy doporučují, aby vývoj podobných zbraní byl zakázán v mezinárodním měřítku.Zdroj: news.sky.comArmedForcesUpdateMilitarija

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace