Zákaz šifrování je časovaná bomba

Zákaz šifrování je časovaná bomba
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
17 / 09 / 2016, 02:15

Je 16. října 2014 a v neobvykle teplém čtvrtečním dni James B. Comey, ředitel FBI, ve svém proslovu rozfoukává doutnající riziko kryptografické války: "Právo nedokáže držet krok s technologií a tato propast vytvořila významné ohrožení veřejné bezpečnosti."

Řeč je zejména o koncovém (end-to-end) šifrování, které ztěžuje bezpečnostním složkám odposlouchávání emailů a zpráv z komunikátorů. Díky němu mohou bez obav komunikovat teroristé, šiřitelé dětské pornografie a dealeři drog. Na druhé straně jeho existencí získáváme my uživatelé zpět soukromí a klidný spánek, že se naše elektronické rozhovory neobjeví zítra na internetu.

Ačkoliv jsme nemuseli nic zásadního měnit nebo zpozorovat, za posledních pár let se toho ve světě šifer hodně změnilo. iMessage, kterých Apple odešle přes 40 miliard denně i masově rozšířený Whatsapp s miliardou uživatelů jsou dnes skutečně chráněny silnou koncovou šifrou. Obě služby integrovaly šifrování tak hladce, že si toho většina lidí ani nevšimla. A letos na začátku června dostal speciální bezpečný mód i Facebook Messenger (i když zatím jen na iOS a Android zařízeních). Přidejme k tomu milión uživatelů, kteří používají bezpečné emaily služby ProtonMail a desítky tisíc firem s šifrovanými cloudovými úložišti. Spousta prakticky nedobytných informací.

Pod rouškou ochrany před teroristickými útoky se objevují první státy (Británie, Francie), které se s tím nehodlají smířit. Uzákoňují šifrování oslabit nebo dodat zadní vrátka. Zřídka se politikům podaří vysvětlit, že pokud si budeme dávat náhradní klíč od domu pod rohožku, najde ho kromě policie i zloděj. Jak si asi s tímto oříškem poradí naši zákonodárci?

Autor: Martin Baroš, CEO Cryptelo s.r.o.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace