Zákaz zahraničního financování francouzských mešit?

Zákaz zahraničního financování francouzských mešit?
30 / 07 / 2016, 07:00

Francouzský premiér Manuel Valls se včera vyjádřil pro zákaz zahraničního financování mešit postavených ve Francii.

Paříž -  Valls kritizoval také fakt, že úřady umožnily jednomu z pachatelů úterního útoku v severofrancouzském kostele, Adelu Kermichovi propuštění z vazby a sledování pouze pomocí elektronického náramku.

"Je třeba provést plošnou revizi a vytvořit si s islámem ve Francii nový vztah," prohlásil Valls v rozhovoru pro list Le Monde. Imám pařížské Velké mešity už před několika dny nabídl "určitou reformu" islámských organizací ve Francii.

Například Saudská Arábie nabídla německé vládě za každou stovku přijatých muslimských věřících výstavbu jedné mešity, aby měli zajištěné náboženské zázemí. Informaci přinesl server Frankfurter Allgemeine Zeitung 8. září 2015

Navrhl stanovení časového rámce, během kterého nebude možné financovat ze zahraničí výstavbu mešit ve Francii, a podpořil vzdělávání imámů výhradně v zemi galského kohouta a nikde jinde. Nenávistní imámové, kteří působí v evropských zemích, totiž pomáhají radikalizovat mladé evropské muslimy.

Jeden z nejznámějších světových exmulismů a odpůrců a znalců islámu Alí Síná uvedl na adresu tohoto náboženství: "Islám je falešnou doktrínou nenávisti a muslimové, kteří tuto doktrínu následují, jsou nebezpeční do té míry, do jaké se touto doktrínou řídí. Ne všichni muslimové jsou teroristé, protože ne všichni se řídí svým náboženstvím. Ale my nevíme, kdo z nich se jím řídí a kdo ne. Všichni se hlásí k tomu, že jsou muslimy. Všichni věří, že Mohamed byl perfektním příkladem k následování. Takže jak můžete popsat rozdíl mezi nebezpečnými muslimy a mírumilovnými muslimy? Je to těžké."

Elektronický náramek pro Kermiche francouzský premiér kritizoval jako selhání. "Je potřeba tento systém znovu zhodnotit ... bude třeba zvolit jiný přístup - hodnotit případ od případu, s ohledem na to, že džihádisté svou činnost umně skrývají," řekl Valls.

Ve Francii pokračuje vyšetřování úterního útoku v severofrancouzském Saint-Étienne-de-Rouvray, kdy dva útočníci vtrhli do kostela během dopolední mše a zabili šestaosmdesátiletého kněze.

První z nich, devatenáctiletý Adel Kermich, jenž žil v severofrancouzském dějišti tragédie, městečku Saint-Étienne-du-Rouvray u rodičů, se dvakrát pokusil odjet do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě. Nakonec byl propuštěn s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován elektronickým náramkem. Ten byl ale denně na několik hodin deaktivován a právě během této doby oba mladíci zaútočili.

Multikulturní Francie na pokraji občanské války? Muslimové jsou prý diskriminováni

List Le Parisien uvedl, že stále pokračuje výslech tří příbuzných druhého atentátníka, Abdela Malika Nabila Petitjeana.

Neoblíbenou socialistickou vládu obviňuje opozice z pramalého úsilí v boji s islámem už od atentátu v Nice ze 14. července, který si vyžádal 84 obětí.

Organizace muslimů ve Francii, Rada pro islámské vyznání (CFCM) apelovala na francouzské muslimy, aby tuto neděli na znamení solidarity navštívili křesťanskou mši ve svém nejbližším kostele.

EXKLUZÍVNĚ: Čelí Západ hrozbě islámského radikalismu?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.