Zakázky v nedohlednu, konec Antiviru se blíží. V lounské vagónce seřezali platy na půlku, začíná hra kdo s koho

Zakázky v nedohlednu, konec Antiviru se blíží. V lounské vagónce seřezali platy na půlku, začíná hra kdo s koho
24 / 09 / 2020, 12:45

Bratřím Šuškům se ve Vagonce Louny nedaří. Jejich firma TSS, která začátkem června zavedený podnik s letitou tradicí převzala, přestala dodržovat dohody. Stovky zaměstnanců byli nyní v podstatě nuceni trávit pracovní dobu doma za 80% mzdy. Situace je od středy však o to horší, že nyní nový vlastník sáhl ke krácení mezd na polovinu, a začíná tak hra nervů o to, kdo dá první výpověď. Ve hře je totiž odstupné v řádu několika platů.

TSS v oznámení z konce ledna o prodeji závodu veřejně  přislíbila, že nebude docházet k ukončování pracovněprávních poměru zaměstnanců, rovněž práva zaměstnanců měla být automaticky převedena na společnost od bývalého vlastníka a jejich přechod neměl být spojen s žádnými nepříznivými sociálními důsledky. Navíc bylo zaručeno, že se dodrží kolektivní smlouva. 

Nicméně už na konci srpna ukončila vagonka činnost a většinu svých zaměstnanců poslala na překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu poklesu odbytu. Lidský výpadek pak nahradila levnějšími agenturními pracovníky. Počínaje dnešním dnem se ve vagonce ale začali zaměstnancům hromadně měnit mzdové výměry na polovinu původních mezd. Redakci SM se svěřil jeden z letitých zaměstnanců, který si však přál zůstat v anonymitě. 

„ Ano, bohužel. Plat mi zkrátili o půlku dolů. Nicméně odmítám podat výpověď, mám platnou smlouvu, která zajišťuje nárok na odstupné,“ To, že vedení vagonky neumí sehnat zakázky, za to já nemůžu, “ uvedl muž. 

Situace může být o to horší, že je sále v platnosti program Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Antivirus, který vláda prodloužila až do konce října. Na emaily redakce nikdo z vedení TSS nereagoval, a tak není jisté, zda se firma do programu zapojila. Nicméně podle stanovených kritérií na to firma TSS má nárok. 

„Na čerpání měl nárok každý zaměstnavatel, která striktně dodržuje zákoník práce, jehož zaměstnanci nesmí být ve výpovědní lhůtě a nesmí jim být dána výpověď. Rovněž se musí pohybovat v podnikové sféře a jeho zaměstnanci se musí účastnit nemocenského a důchodového pojištění,“ uvádí se na stránkách MPSV.

Tagy článku