Základna NATO v tureckém Incirliku? Bezprostřední nebezpečí nehrozí, tvrdí Německo

Základna NATO v tureckém Incirliku? Bezprostřední nebezpečí nehrozí, tvrdí Německo
Popisek: Ilustrační foto
03 / 08 / 2016, 15:30

Německá armáda zpřísnila po nedávném zmařeném pokusu o vojenský převrat v Turecku bezpečnostní pravidla pro své vojáky na letecké základně Incirlik.

Berlín/Ankara 3. srpna (ČTK) - Informoval o tom dnes list Die Welt. Státy Severoatlantické aliance včetně Německa využívají základnu na jihu Turecka k boji proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.

Na základnu budou z preventivních důvodů moci až do odvolání létat pouze stroje, které disponují obrannými systémy proti raketovým útokům, řekl agentuře DPA mluvčí velení německé mise. Stejné opatření podle něj už přijaly i další členové NATO, kteří na základně Incirlik působí, včetně USA. Bezprostřední nebezpečí německým vojákům ale nehrozí, dodal mluvčí ministerstva obrany.

Základna Incirlik, kde jsou skladovány jaderné zbraně obklíčena tureckými silami

Turecké úřady zadržely po zmařeném pokusu o puč z noci z 15. na 16. července tisíce příslušníků turecké armády. Ve vazbě skončil také velitel základny Incirlik Bekir Ercan Van. Podle německého ministerstva obrany mají rozsáhlé čistky v turecké armádě vliv i na fungování strategické letecké základny. Některé z důležitých velitelských pozic zůstávají neobsazené, a vojáci NATO tak nemají na koho se obrátit. Krátce po pokusu o převrat Ankara přerušila také dodávky elektrické energie na základnu, které však mezitím již obnovila.

Turecká základna Incirlik- největší úložiště jaderných zbraní NATO. Výborný terč pro teroristy?

Německo do boje proti IS nasadilo 252 svých vojáků. Čtrnáct z nich pracuje jako styční důstojníci v Kataru, Kuvajtu a Jordánsku, zbytek působí na základně Incirlik. Část z nich jsou piloti letadel typu Tornado, které zajišťují průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici, a tankovacího letounu. Další mají na starosti údržbu strojů a logistiku. Přímých bojových akcí se německá armáda neúčastní.

Berlín se ke koalici útočící proti radikálům z IS na Blízkém východě připojil po loňských listopadových teroristických útocích v Paříži, při nichž zahynulo 130 lidí.

Tagy článku