Zaklekli mu krk a tím ho zabili. Minnesotské policisty bych za kolegy mít nechtěl (komentář Lumíra Němce)

Zaklekli mu krk a tím ho zabili. Minnesotské policisty bych za kolegy mít nechtěl (komentář Lumíra Němce)
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)
06 / 06 / 2020, 13:00

Hořící auta, vyrabované domy a obchody, tisíce demonstrantů v ulicích, to je obraz současné Ameriky. Situace se stala natolik vážnou, že prezident Trump uvažoval o mobilizaci bezpečnostních složek, včetně armády. A co je důvodem nepokojů? Spouštěčem těchto událostí byl zpackaný policejní zákrok, jehož následkem zemřel nezaměstnaný vyhazovač George Floyd. Nechci zde rozebírat důvody policejního zákroku ani to, co byl George Floyd zač. Chci se zamyslet pouze nad samotným zákrokem a tím, jak to vnímám já.

Jako bývalý policista se většinou stavím za zákroky svých kolegů, protože jsem si vědom toho, že práce na ulici je stále těžší a těžší. Roste agresivita lidí porušujících zákon, ztrácí se respekt k policii a mnoho lidí si myslí, že si může vše dovolit. Na druhou stranu řadoví příslušníci policie velmi často nemají zastání u svých nadřízených, pokud použijí adekvátní donucovací prostředky. A tak se dostávají do situací, kdy by dokázali adekvátně zakročit, ale z obav před možnými následky se na to raději vykašlou. Ovšem případ George Floyda je opačný.

Tady policisté použili neadekvátní donucovací prostředky a toho chlapa v podstatě zabili. Zakleknutí krku může být jedna z technik, která se dá použít pokud chcete zneschopnit agresivního pachatele a chcete mu nasadit pouta. V tomto případě to bylo naprosto zbytečné. Ten muž měl pouta nasazena. Z těch záběrů co jsem viděl, není poznat, jak se choval, když se ho pokoušeli dostat do auta, ale i kdyby byl agresivní, dá se zpacifikovat i jiným způsobem. To, co jsem viděl, je ukázka policejní zvůle a ukázka toho, jak může zamindrákovaný idiot poškodit práci tisíců policistů a policistek (abychom byli genderově vyvážení).

Během své praxe jsem se setkal s mnohem většími gaunery, než byl Floyd. I když jsem měl vztek za to, co provedli, vždy jsem k nim přistupoval jako k lidským bytostem a pokud jsem použil sílu, tak pouze tak, abych toho člověka dokázal zadržet. Nikdy ne k trýznění a ponižování, tak jak je to vidět na záběrech. Na tom videu je vidět, jak Floyd říká: „Nemohu dýchat, uvolněte koleno z mého krku“. Odpovědí je mu výsměch a slova: „Nastup do auta, nastup do auta, chlape“, ale nikdo mu neuvolní sevření. Ten policista na něm klečí s rukama v kapsách, nedělá nic, pouze mu drtí krk a pozoruje chlapa, který pomalu přestává dýchat. Při zatýkání byla použita technika zakleknutí na krk. Je to jedna z technik, kterou lze použít k zadržení a k nasazení pout, ale málokdo ji používá. Tím důvodem je právě to, že může dojít k vážnému zranění.

Pokud jsem měl problém při zatýkání, tak na pachatele, který moc „zlobil“, jsem použil zakleknutí hlavy. Chlapa zneschopníte, způsobujete mu bolest, takže s vámi spolupracuje. A možné zranění jsou maximálně modřiny v obličeji. Ovšem jak jsem již uvedl, toto se používá k tomu, aby mohla být nasazena pouta. Pak to již není potřeba. Člověk se spoutanýma rukama za zády je velmi dobře ovladatelný i bez toho, aniž byste mu museli klečet na hlavě. I v případě, že bude zfetovaný a stále agresivní, dá se to řešit jinak a ne mu kleknout na krk. A Floyd měl spoutané ruce celou dobu od chvíle kdy byl vytažen ze svého vozidla, takže zaklekávání na krk bylo podle mě zcela zbytečné. Navíc těch policistů tam v tom okamžiku již bylo šest, a i kdyby byl pachatel vysoce agresivní, což na záběrech průmyslových kamer není vidět, tak by si s ním jako profesionálové měli poradit.

Existují dvě pitevní zprávy, z nichž jedna uvádí smrt na základě zákroku a druhá smrt na základě předávkování drogami a celkovým stavem organismu. To samozřejmě dává prostor mnoha spekulacím a různým teoriím, kde je pravda, se snad dozvíme v budoucnosti. Já mohu mluvit pouze za sebe, a to jak to vidím já. Z mého pohledu se jedná o nepovedený policejní zákrok, zneužívání policejní pravomoci a minimálně trýznění zadržované osoby.

Myslím, že je v pořádku, že policisté byli postaveni mimo službu a obviněni. Další už bude otázkou soudu, který na základě vyšetřování vyřkne konečný verdikt. Každopádně já bych tyto policisty z Minnesoty mít za kolegy nechtěl.

 

Autor: Lumír Němec

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace