Sněmovna odmítá zákon „můj dům, můj hrad“. Proč má mít útočník větší práva?

Sněmovna odmítá zákon „můj dům, můj hrad“. Proč má mít útočník větší práva?
Autor: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
07 / 04 / 2015, 20:30

Dnes Sněmovna zamítla návrh zákona, který měl podstatně pomoci obětem trestných činů. Má zavést princip „můj dům, můj hrad“. Obyvatel domu či bytu by se tak napříště nemusel bát bránit se proti vetřelcům.

8.4.2015 - doplnění článku o proslovy poslanců zde: Poslanec Kádner bude dál bojovat za princip "můj dům, můj hrad"

Dnešní právní stav totiž není zcela jednoznačný a obránci nemají jistotu, že je za jejich nutnou obranu před útočníky nebudou vláčet soudy.

„Návrh neprošel i přes to, že mnoho kolegů z koalice s ním v podstatě souhlasilo. Bohužel se řídili doporučením vlády, které bylo neobjektivní a chtělo návrh zamítnout za každou cenu“, říká k návrhu poslanec David Kádner (Úsvit).

Novela stanovila právo jednoznačně na stranu obránců. Ti mají totiž oproti útočníkovi ohromou nevýhodu. Útočník se na napadení cíleně chystá a má na své straně moment překvapení. Návrh měnil mimo jiné formulace přímo hrozícího a trvajícího útok. Dnes obránce ve svém domě dle stávající úpravy musí nejprve čekat, než bude útočníkem přímo napaden, nechce-li riskovat trestní postih. Návrh řeší i otázku, kdy by byl útok veden proti jiné přítomné osobě a obránce by zasahoval v její prospěch.

„Prosadit změnu chci i nadále. Současný stav je totiž alarmující. Nejen v rizikových oblastech u mě na severu Čech by občané posílené svých práv uvítaly. Brzy představím kroky, které v této věci podnikneme“, uzavírá poslanec Kádner.

Text návrhu zákona naleznete zde a zamítavé stanovisko Vlády ČR naleznete zde. (zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Sněmovní tisk 145)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace