Zákon o SBS: Expertní stůl ukázal, že nepanuje shoda mezi ministerstvem vnitra a zástupci trhu

Zákon o SBS: Expertní stůl ukázal, že nepanuje shoda mezi ministerstvem vnitra a zástupci trhu
Autor fotografie: Petr Duchoslav
21 / 12 / 2018, 11:30

Ve čtvrtek 20. 12. proběhl na půdě Poslanecké sněmovny kulatý stůl, který se věnoval ožehavému zákonu o SBS, který má být brzy předložen do vlády. S tím je pak spojená i další zásadnější debata, zda má být nadto přijat i zastřešující zákon o vnitřní bezpečnosti.

V diskusi se vyhranily dva odlišné pohledy na zákon. Jedna strana chce, aby byl v této podobě přijat (Hospodářská komora, ministerstvo vnitra), druhá strana, kterou tvoří zástupci významných bezpečnostních agentur a velkých zadavatelů , jej v této neúplné podobě odmítají. Ke slovu se na kulatém stolu dostali i bezpečnostní experti a zástupci akademické sféry. Všichni se ale shodují, že zákon, který upravuje oblast komerční bezpečnosti je ale nutný.

Zkraje diskuse vystoupil poslanec Robert Králíček (ANO), který zhodnotil současný stav projednávání zákona o SBS, nadnesl možné přijetí komplexního zákona o vnitřní bezpečnosti a informoval o vypořádání připomínek ministerstvem vnitra. Konstatoval, že nedošlo zatím ke konsenzu. Králíček se obává také toho, že pokud půjde zákon v této podobě do prvního čtení, tak bude ,,zasypán" desítkami pozměňovacích návrhů, které mohou nakonec se zákona udělat ,,zmetek".

Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček informoval, že rozpory v zákoně přetrvávají a do konce prosince zákon zatím nepůjde do vlády. Jako důležité označil setkání, které se má uskutečnit mezi ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. MPO totiž odmítá zákon jako celek, požaduje pouze ochranu, ostrahu a detektivní služby, nicméně přitom úplně pomíjí technické služby a poradenství, na což upozornil Jaroslav Rataj. Ten podotkl, že když už se má vytvořit zákon, tak má být komplexní.

psali jsme: Priority podvýboru pro policii: Nákup neprůstřelných vest a zákon o SBS

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) prohlásil, že není přesvědčen o tom, zda se tvorba zákona ubírá správným směrem. Vadí mu především, že většina věcí v chystaném zákoně odkazuje na vyhlášky, je potřeba podle jeho názoru přijít s novou koncepcí.

Z poskytovatelů SBS nesouhlasí se zákonem i zástupce M2C Oldřich Rutar. Podle něho chybí jasně definované pravomoce strážných. Protože je nedostatek lidí na trhu, tak by zákon o SBS v praxi mohl způsobit, že strážný by byl dražší než městský policista. Se zákonem v takovéto podobě má problém i ředitel bezpečnosti Skupiny ČEZ Daniel Rous. Podle něho připravovaný zákon nepřináší nic pozitivního, jen zdražení, problém představuje i neustálý růst minimální mzdy. Rous podotkl v debatě, že souhlasí se zákonem jako takovým, ale ne s touto verzí.

S přijetím zákona nesouhlasí ani Václav Jahodář z KPKB (Komora podniků komerční bezpečnosti), podle něhož je sice přijetí zákona o Bezpečnostní činnosti nutné, ale ne ve stávající podobě. Jahodář řekl, že KPKB dalo k zákonu řadu stanovisek.

Předseda Bezpečnostní sekce Hospodářské komory Václav Nepraš naopak prohlásil, že podnikatelské subjekty zákon podporují, přičemž HK a Svaz průmyslu se účastnily připomínkového řízení. Po vypořádání připomínek sice zákon nesplňuje vše potřebné, nicméně je rozumným kompromisem mezi vládním prohlášením a potřebami trhu.

psali jsme: Experti u kulatého stolu: Zákon o SBS ano, ale ne tuto nastavovanou kaši

Bezpečnostní expert David Rožek se zamýšlel nad lepší koordinaci mezi pracovníky SBS a Integrovaným záchranným systémem (IZS), která není zdaleka ideální. Podle Rožka je také třeba zvýšit prestiž pracovníků SBS, s čímž souvisí i lepší platové podmínky. V zákoně mu chybí především kategorie automatizovaných technologií, která je pro zákon podstatná.

Poslanec Lukáš Kolářík (Pirátská strana) stručně zhodnotil, že za tu dobu, co se o zákonu diskutuje, není patrný nějaký posun, a upozornil na to, že zákonodárce čeká velká lobbistická bitva.

O zákon o SBS se tak svede v příštím roce ještě lítý boj a není jasné, v jaké podobě bude nakonec přijat.

 

Tagy článku