Zákon o služebním poměru potřebuje změnu. Výsluhy nejsou vyvážené

Zákon o služebním poměru potřebuje změnu. Výsluhy nejsou vyvážené
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
07 / 12 / 2014, 14:15

7.12.2014 / Na změně se shodují někteří zástupci odborů i poslanci. Nastal čas pro otevření zákona.

O diskuzi u kulatého stolu na téma odměňování příslušníků ozbrojených sborů jsme psali v článcích Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět a Osobní bankroty policistů, hasičů i příslušníků vězeňské služby- ostuda a bezpečnostní riziko tohoto státu!

Při diskuzi zazněla i otázka, zda nenastal čas na novelizaci zákona o služebním poměru. A nikoliv neprávem. Odborníci na problematiku služebního poměru se shodují v tom, že už při tvorbě zákona (a jeho novelizacích) došlo ze strany zákonodárců k narušení rovnováhy mezi přísnějšími kritérii kladenými na výkon služby a současným navýšením peněžitých nároků.

Navíc někteří služební funkcionáři, kteří odcházejí „do civilu“, obdrží v posledním roce služby extrémně vysoké odměny, které způsobí, že jejich doživotní výsluha může být i 50 tisíc korun měsíčně.

O tom se řadovým příslušníkům, kteří odcházejí s rentou kolem deseti tisíc korun, může jen zdát. Jak tuto nespravedlnost odstranit? Možná je jedním z řešení vyšší zdanění těchto nemorálních výsluh. Dosud se výsluhy zdaňují sazbou daně z příjmu 15%, a byť se toto zdanění příslušníkům nelíbí, není to protiústavní ani retroaktivní.

Je tedy pouze otázkou času, kdy se bude zákon novelizovat a zda budou odstraněny podobné excesy. Jak jsme ale zaregistrovali, řadoví příslušníci se obávat o výsluhy rozhodně nemusí. Kdo by se však obávat měl, jsou ti vysocí služební funkcionáři, kteří systém výsluh zneužili.

Pokud máte osobní zkušenosti s podobnými nespravedlnostmi, sledujte nás na našem facebooku.

Psali jsme také:

Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou peníze zpět.

Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce

Platy hasičů a policistů - mýty a fakta

Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

Tagy článku