Autor fotografie: Redakce|Popisek: Aktivní zálohy na cvičení Hradba 2016
Nepoznali jsme rozdíl mezi profesionálním vojákem a příslušníkem aktivních záloh.
Nepříznivé počasí, sníh, déšť, ale i obrovské nasazení. Tak vypadají první dny největšího cvičení v historii aktivní zálohy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Celkem se ho zúčastní více než tisíc vojáků v několika rotacích. Připravené námětové situace a jednotlivé rozehry mají prověřit schopnosti příslušníků Aktivních záloh k plnění úkolů Policie České republiky, při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic. Součástí výcviku je také vševojsková příprava - tedy topografická, střelecká, chemická, zdravotní, taktická a ženijní.

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh. Mezi scénáře patřil i teroristický útok nebo migrační krize a ochrana prvků kritické infrastruktury.
Na cvičení Hradba 2016 bylo povoláno 14 jednotek pěších rot z krajských vojenských velitelství a jednotka Aktivní zálohy Vojenské policie Olomouc. Počet cvičících je zhruba 1100. „Zájem o cvičení byl velký, vojáci se dotazovali i s předstihem na podrobnosti a tento charakter cvičení vítají. Hradbu zabezpečuje 80 profesionálních vojáků, během dvou měsíců by se jich zde mělo vystřídat zhruba 200,“ uvedl řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec z Krajského vojenského velitelství Ostrava.
Záložníky armáda chce a potřebuje
Hrabec, stejně jako náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, nešetřili chválou s ohledem na klimatické podmínky, které na Libavé včera panovaly.
Kolabující Evropa může ohrozit i existenci NATO“, i to zaznělo na konferenci Aktivní záloha ozbrojených sil ČR – Výzvy a příležitosti".
„Jste srdcaři. Příslušníky zálohy chceme a potřebujeme, jste velice důležitým a nedílným prvkem naší armády. Věřím, že po avizované změně dosáhneme takového početního stavu, který si můžeme dovolit a na který jsou připraveny finanční prostředky,“ uvedl generálporučík Josef Bečvář s ohledem na Koncepci výstavby AČR, podle níž by armáda do roku 2025 měla mít celkem 24 000 vojáků a k tomu 5 000 příslušníků aktivní zálohy.
Připravenost Aktivní zálohy k operačnímu nasazení je jedna z hlavních priorit Armády České republiky a současně hlavní úkol cvičení Hradba 2016.

Rozdíl mezi profesionály a záložníky není vidět
Při včerejších ukázkách podotkla řada hostů, včetně poslanců a členů Výboru pro obranu (Ing. Bohuslava Chalupy a Martina Sedláře z ANO2011) a , že již nelze rozeznat rozdíly v tom, kdo je vojenským profesionálem a kdo záložníkem. Připravenost pěších rot je podle nich na špičkové úrovni.
Příslušníci KVV Ostrava a Jihlava včera hostům v ukázkách předvedli ochranu objektů důležitých pro obranu státu, simulovali i ochranu hranic. Při ní museli pružně reagovat na řadu incidentů, včetně napadení a pokusu o pašování zbraní. Reálnost výcviku umocnila i nedaleká vesnice s civilním obyvatelstvem.

Poslankyně Jana Černochová: „Mám zájem na tom, aby byla ČR silnější a připravenější na bouři, která může přijít.“
Příslušníci aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času se věnují svému civilnímu povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní. V případě potřeby jsou jednotky aktivní zálohy na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky aktivní zálohy se ve velkém rozsahu úspěšně účastnily záchranných prací při katastrofických povodních například v roce 2002 a v roce 2010.
Obyčejní lidé, kteří se zavázali pomáhat České republice
Co tyto nadšence vede k tomu, že vstupují do aktivních záloh české armády? Podle rozhovorů s některými z nich je to bezesporu zájem o armádu, o vojenský výcvik i techniku. Jsou mezi nimi mladí i starší muži a dokonce i ženy.
Jedním z dalších důvodů je snaha udělat "něco" smysluplného pro stát. Záložáci totiž nastupují i v okamžicích přírodních katastrof a ochotně pomáhají po boku dalších příslušníků integrovaného záchranného systému. A právě tito dobrovolní záložáci nastoupí při případné ochraně strategických cílů v ČR nebo při ochraně státních hranic i v případě migrační krize.
Od léta začne platit nový zákon, který umožní vyslat je do akce. Do deseti let plánuje generální štáb mít v záloze 5000 vojáků připravených zastoupit profesionální vojáky. A to i na zahraničních misích. Zdroj a další fotozpravy.aktualne.cz
Jak vstoupit do AZ?

Autor: acr.army.cz, redakce