Záložáci projevují vlastenectví v praxi a ne na sociálních sítích

Záložáci projevují vlastenectví v praxi a ne na sociálních sítích
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Aktivní zálohy na cvičení Hradba 2016
09 / 03 / 2016, 17:45

Nepoznali jsme rozdíl mezi profesionálním vojákem a příslušníkem aktivních záloh.

Nepříznivé počasí, sníh, déšť, ale i obrovské nasazení. Tak vypadají první dny největšího cvičení v historii aktivní zálohy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Celkem se ho zúčastní více než tisíc vojáků v několika rotacích. Připravené námětové situace a jednotlivé rozehry mají prověřit schopnosti příslušníků Aktivních záloh k plnění úkolů Policie České republiky, při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic. Součástí výcviku je také vševojsková příprava - tedy topografická, střelecká, chemická, zdravotní, taktická a ženijní.

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh. Mezi scénáře patřil i teroristický útok nebo migrační krize a ochrana prvků kritické infrastruktury.

Na cvičení Hradba 2016 bylo povoláno 14 jednotek pěších rot z krajských vojenských velitelství a jednotka Aktivní zálohy Vojenské policie Olomouc. Počet cvičících je zhruba 1100. „Zájem o cvičení byl velký, vojáci se dotazovali i s předstihem na podrobnosti a tento charakter cvičení vítají. Hradbu zabezpečuje 80 profesionálních vojáků, během dvou měsíců by se jich zde mělo vystřídat zhruba 200,“ uvedl řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec z Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Záložníky armáda chce a potřebuje

Hrabec, stejně jako náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, nešetřili chválou s ohledem na klimatické podmínky, které na Libavé včera panovaly.

Kolabující Evropa může ohrozit i existenci NATO“, i to zaznělo na konferenci Aktivní záloha ozbrojených sil ČR – Výzvy a příležitosti".

„Jste srdcaři. Příslušníky zálohy chceme a potřebujeme, jste velice důležitým a nedílným prvkem naší armády. Věřím, že po avizované změně dosáhneme takového početního stavu, který si můžeme dovolit a na který jsou připraveny finanční prostředky,“ uvedl generálporučík Josef Bečvář s ohledem na Koncepci výstavby AČR, podle níž by armáda do roku 2025 měla mít celkem 24 000 vojáků a k tomu 5 000 příslušníků aktivní zálohy.

Připravenost Aktivní zálohy k operačnímu nasazení je jedna z hlavních priorit Armády České republiky a současně hlavní úkol cvičení Hradba 2016. 

Rozdíl mezi profesionály a záložníky není vidět

Při včerejších ukázkách podotkla řada hostů, včetně poslanců a členů Výboru pro obranu (Ing. Bohuslava Chalupy a Martina Sedláře z ANO2011) a , že již nelze rozeznat rozdíly v tom, kdo je vojenským profesionálem a kdo záložníkem. Připravenost pěších rot je podle nich na špičkové úrovni.

Příslušníci KVV Ostrava a Jihlava včera hostům v ukázkách předvedli ochranu objektů důležitých pro obranu státu, simulovali i ochranu hranic. Při ní museli pružně reagovat na řadu incidentů, včetně napadení a pokusu o pašování zbraní. Reálnost výcviku umocnila i nedaleká vesnice s civilním obyvatelstvem. 

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh

Poslankyně Jana Černochová: „Mám zájem na tom, aby byla ČR silnější a připravenější na bouři, která může přijít.“

Příslušníci aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času se věnují svému civilnímu povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní. V případě potřeby jsou jednotky aktivní zálohy na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraha objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky aktivní zálohy se ve velkém rozsahu úspěšně účastnily záchranných prací při katastrofických povodních například v roce 2002 a v roce 2010.

Obyčejní lidé, kteří se zavázali pomáhat České republice

Co tyto nadšence vede k tomu, že vstupují do aktivních záloh české armády? Podle rozhovorů s některými z nich je to bezesporu zájem o armádu, o vojenský výcvik i techniku. Jsou mezi nimi mladí i starší muži a dokonce i ženy.

Jedním z dalších důvodů je snaha udělat "něco" smysluplného pro stát. Záložáci totiž nastupují i v okamžicích přírodních katastrof a ochotně pomáhají po boku dalších příslušníků integrovaného záchranného systému. A právě tito dobrovolní záložáci nastoupí při případné ochraně strategických cílů v ČR nebo při ochraně státních hranic i v případě migrační krize.

Od léta začne platit nový zákon, který umožní vyslat je do akce. Do deseti let plánuje generální štáb mít v záloze 5000 vojáků připravených zastoupit profesionální vojáky. A to i na zahraničních misích. Zdroj a další fotozpravy.aktualne.cz

Jak vstoupit do AZ?

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh

Autor: acr.army.cz, redakce

Galerie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace