Zaměstnanci ještě stále nejčastěji odemykají klíči

Zaměstnanci ještě stále nejčastěji odemykají klíči
10 / 02 / 2020, 22:45

Sedm z deseti zaměstnanců si odemyká kancelář, dílnu nebo jiné pracoviště pomocí klíče. Elektronické nástroje zabezpečení firmy pořád využívají okrajově. Ukázal to průzkum, který mezi zaměstnavateli uskutečnila personální společnost Předvýběr.CZ

Klíče k umožnění přístupu na pracoviště se používají u 71 % z dotázaných podniků. Druhým z nejrozšířenějších řešení je magnetická karta (42 %) následovaná elektronickým čipem (29 %). Biometrické otevírání dveří zatím funguje jen u sedmi procent firem. Téměř polovina firem používá kombinaci různých druhů zabezpečení, proto také součet podílů nedává sto procent.

„Na první pohled je trochu překvapivé nejenom, že elektronické varianty zabezpečení ve firmách fungují menšinově, ale také malé využití propojení vstupních systémů s další evidencí. Vysvětlením je částečně rychle se měnící trh práce,“ říká František Boudný, ředitel Předvýběru.CZ.

Jen 21 % firem totiž propojuje přístupový systém s evidencí docházky. „S nástupem klouzavé pracovní doby a práce z domova taková evidence ztratila význam,“ vysvětluje Petra Batók, marketingová manažerka společnosti Vision Praha. „Ve stavebnictví nejlépe funguje fyzická kontrola prováděná mistrem,“ dodává Lucie Zelená z brtnické firmy START Zelený.

Ještě méně (14 %) firmy díky elektronickým nástrojům sledují pohyb zaměstnanců v rámci firmy. Na druhou stranu ale jenom 29 % zaměstnanců má přístup na všechna pracoviště, naprostá většina lidí se dostane jen na to svoje.

Nejrozšířenější technologií zabezpečení je sledování firemních prostor kamerovým systémem, který využívá 36 % dotázaných podniků. Další šestina o jeho zavedení uvažuje.

Podle experta zaostáváme za Západem

„O kontaktních technologiích jako jsou magnetické karty a část starších RFID čipů se dá říct, že jsou rozhodně za zenitem po stránce bezpečnosti,“ míní Tomáš Kaltmeyer, zakladatel stejnojmenné firmy, která se zabývá zabezpečovacími systémy. Situaci srovnává s automobily, kdy u nás je průměrné stáří vozu bezmála patnáct let, zatímco v Německu pod deset. „Obávám se, že u systémů kontroly vstupu na tom budeme ještě hůře, asi i proto, že chybí centrální registr a doklad technické způsobilosti,“ uzavírá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.