foto: Dabiq
Vznikající libyjská vláda národní jednoty má vládnout z Tripolisu. Ve hře je bezpečnost ropovodu a ropných polí italského ropného koncernu ENI. A také další možná uprchlická vlna z libyjského pobřeží do Itálie.
Tripolis 17. března (ČTK) - Nová libyjská vláda národní jednoty, podporovaná mezinárodním společenstvím, "během několika dnů" přesídlí z Tunisu do libyjské metropole Tripolisu. Řekl to včera premiér této vlády Fáiz Sarrádž v rozhovoru s televizní stanicí Libya HD. Do Tripolisu se přestěhuje také prezidentská rada, která nový kabinet jmenovala.
Sarrádž řekl, že bezpečnostní plán dohodnutý s policií a armádními silami v Tripolisu, některými ozbrojenými skupinami a s OSN umožní prezidentské radě, v níž jsou zastoupeni členové znepřátelených frakcí, a vládě přesídlit do libyjského hlavního města.
Vláda národní jednoty byla nominována na základě plánu na ukončení politického chaosu, ve kterém se země ocitla po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. Toho svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011.
V zemi postupně vznikla dvě konkurenční mocenská centra: hlavní město Tripolis a podstatnou část západní Libye ovládá islamistická vláda a parlament, východní část země je pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády vedené Abdalláhem Sáním a podporované parlamentem se sídlem v Tobrúku. Další části Libye jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic.
"My, vláda národní jednoty, budeme brzy... během několika dní, v hlavním městě Tripolisu," řekl Sarrádž televizi se sídlem v Jordánsku. "Ozbrojené skupiny zůstanou ve svých táborech, dokud s nimi nedospějeme k dohodě o tom, zda budou jejich členové integrováni a mladí lidé zařazeni do určitých programů na základě bezpečnostního plánu," řekl dále Sarrádž.
Západ netrpělivě čeká na ustanovení nové libyjské vlády
Západní mocnosti tlačí na to, aby vláda národní jednoty začala pracovat, a doufají, že bude schopna čelit hrozbě takzvaného Islámského státu (IS). Politický chaos v Libyi umožnil mimo jiné posílení pozic radikální organizace Islámský stát, která ovládá oblast v okolí severolibyjské Syrty.
V Evropě totiž v současně vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekl velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum je podle něj v Římě. "Čekáme na ustavení libyjské vlády, žádné válečné centrum není," reagoval na Bolducova slova na twitteru náměstek italské ministryně obrany Domenico Rossi. Jeho šéfka Roberta Pinottiová ale v únoru přiznala, že se právě připravuje jednotka, která má zajistit bezpečnost a stabilitu Libye.
Nestabilní Libye může způsobit další uprchlickou tsunami
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v posledních údajích uvádí, že od začátku roku připlulo po moři do Itálie 9495 migrantů. V roce 2014 se průměrně do Itálie dostávalo každý den 465 běženců, loni průměr poklesl na 410. S příchodem jara a příznivějších povětrnostních podmínek ve Středozemním moři může ale intenzita pokusů dostat se touto cestou do Evropy vzrůst.
Tagy