Západ varuje Rusko před útoky na civilní cíle v Sýrii. Mezitím NATO omylem vybombardovalo afgánskou nemocnici

Západ varuje Rusko před útoky na civilní cíle v Sýrii. Mezitím NATO omylem vybombardovalo afgánskou nemocnici
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Letecké útoky na základny IS v Sýrii
03 / 10 / 2015, 18:00

AKTUALIZOVÁNO / "Bombardovali nás půl hodiny a věděli, že je cílem nemocnice"

3.10. 18:00 / Neúmyslné nálety NATO si zatím vyžádaly devět obětí a desítky raněných. Ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber serveru Lidovky.cz řekl, že hlavní je se teď postarat o raněné. "Obě bojující strany měly přesné informace o poloze nemocnice, měly dokonce přesné GPS souřadnice. Navíc, jakmile bombardování nemocnice začalo, informovali jsme patřičné afghánské autority. Bombardování ale pokračovalo dalších třicet minut." Organizaci se zatím nikdo ani neomluvil. Zdroj: lidovky.cz

3.10. 10:30 / Rusko zahájilo letecké bombardování islámistických území v Sýrii tento týden a hned bylo kritizováno, že se nezaměřuje na islamisty a že především podporuje diktátorský režim prezidenta Bašára Asada. 

Západ, v čele s USA, tvrdí, že ruské nálety v Sýrii jsou zaměřené spíš na povstalecké skupiny proti prezidentovi Asadovi, než na bojovníky IS. Francouzský prezident Hollande v pátek na jednání v Paříži řekl  Vladimiru Putinovi, že ruské nálety v Sýrii musí mířit pouze na islámský stát, a ne na civilní cíle.

East European Information Centre: Ruský zásah v Sýrii situaci jen zhoršuje

Prezident Obama tvrdí, že Rusko nezískalo mezinárodní podporu pro svoje bojové akce v Sýrii, přestože bylo oficiálně požádáno syrským prezidentem o vojenskou pomoc. "Na straně Ruska je pouze Írán a syrský prezident, zatímco USA vedou mezinárodní koalici složenou ze 60 zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku", dodal Obama.

Rusko zahájilo v Sýrii letecké útoky proti islámskému státu. Putin volá i ostatní země: Přidejte se k nám

Syrský ministr zahraničí Walid Muallem při pátečním vystoupení na Generálním shromaždění OSN prohlásil, že "Ruské letecké údery v Sýrii jsou efektivní podporou úsilí Damašku v boji s terorismem. Důležitý návrh ruského prezidenta Putina na vytvoření mezinárodně-regionální koalice v boji proti terorismu získalo podporu syrské vlády. Nad terorismem nelze zvítězit pouze ze vzduchu, a všechny bývalé operace zvítězit nad ním způsobily pouze jeho rozšíření. Letecké údery jsou zbytečné, jestliže se neprovádějí v koordinaci se syrskou armádou — jedinou silou v Sýrii, která bojuje proti terorismu". (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Putin v OSN: "IS nevznikl na prázdném místě, pěstovali ho jako zbraň proti nevyhovujícím režimům."

Video ruského ministerstva obrany s leteckými útoky na objekty IS v Sýrii už shlédlo přes čtyři miliony uživatelů.

NATO omylem vybombardovalo nemocnici v Afgánistánu

Při bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v severoafghánském městě Kunduz přišli o život tři její zaměstnanci. Dalších 30 se pohřešuje, informují světové agentury. Mluvčí NATO Brian Tribus připustil, že nemocnice se mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva.  

Organizace Lékaři bez hranic uvedla, že její úrazové centrum "bylo několikrát zasaženo a jsou na něm těžké škody". Ředitel operací Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci "hluboce šokovalo", upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kunduzu.  (Zdroj: edition.cnn.com)

Afghánská vojska dobyla centrum Kunduzu

YouTube, Shock NEWS

Zdroj: novinky.cz, rozhlas.cz, sputniknews.com

Tagy článku