Západní studenti medicíny odešli pomáhat IS

Západní studenti medicíny odešli pomáhat IS
23 / 03 / 2015, 17:15

23.3.2015/Islámskému státu se daří verbovat do svých řad další lidi ze Západu. Podle tureckého opozičního zákonodárce Mehmeta Ali Ediboglu několik západních studentů medicíny, kterým Islámský stát vymyl mozek, se v Sýrii přidali na stranu radikálů a pomáhají v nemocnicích řízených IS.

Podle informací CNN se jedná o skupinu celkem 11 lidí - sedm Britů (The Guardian uvádí dokonce devět britských občanů), jednoho Američana, jednoho Kanaďana a dva Súdánce. Poslanec Ediboglu uvedl, že mluvil s rodinami žáků, které jsou přesvědčeny, že jejich blízcí odjeli pracovat pro IS a obrátily se na něj se žádostí, aby jim pomohl je dohledat v sousední Sýrii.

"Byli podvedeni a byl jim vymyt mozek. Myslím si to já i jejich příbuzní," řekl Ediboglu a zdůraznil, že skupina neodcestovala s úmyslem bojovat. "Nesmíme zapomenout na to, že jsou to lékaři. Odejeli tam pomáhat a ne bojovat,“ dodal Ediboglu. Většina z nich byla vychována ve Velké Británii, ale rodiny je poslaly studovat do Súdánu, místa jejich původu, aby nezapomněli na své kořeny.

Mladí lidé z této skupiny jsou všichni studenti lékařské fakulty v Chartúmu v Súdánu, tři z nich čerství absolventi. Sedm rodin, z nichž rekruti IS pocházejí, přiletělo do Turecka a snaží se o jejich návrat.

V rozhovoru zveřejněném v pondělním tureckém deníku Hürriyet Daily News, jeden z rodičů Dr. Maumoon Abdulqadir uvedl, že poslal zprávu své dceři Leně. Ta je nejmladší z celé skupiny – je jí teprve 19 let. "Vím, že chceš pomáhat lidem a být užitečná, ale můžeš to udělat jiným způsobem. Existuje mnoho lidí, kteří potřebují tvou pomoc. Ale toto není cesta, prosím, vrať se," napsal zoufalý otec své dceři.

Studenti odletěli z hlavního města Súdánu 12. března do Istanbulu a hranici se Sýrií překročili autobusem. Do poslední chvíle nikdo z příbuzných na Západě neměl tušení o plánech svých blízkých. Právě nejmladší Lena jako jediná kontaktovala rodinu, když poslala krátkou zprávu s rozesmátou selfie své sestře. To už ale bylo pozdě mladým lidem v cestě zabránit. Lena napsala sestře, že chce dobrovolně pomáhat raněným v Sýrii, rodina je ale přesvědčena, že je tím míněna práce pro džihádisty samozvaného státu IS.

Britští úředníci uvedli, že jsou si vědomi této zprávy. "Poskytujeme konzulární pomoc jejich rodinám a informovali jsme tureckou policii, aby se pokusila zjistit místo jejich pobytu," napsalo britské ministerstvo zahraničí  v prohlášení.

Úředníci varují před stále vzrůstajícím počtem cizinců, kteří odcházejí na stranu IS. Kolik zdravotnického personálu již slouží ve skupině islámských radikálů, lze jen stěží odhadnout.

Loni byla na letišti v Denveru zatčena 19 letá žena z Colorada, která se chystala vydat na cestu do tábora IS, kde chtěla pracovat jako zdravotní setra.

Zdroj: CNN, The Guardian

 Psali jsme také:

Islámský stát před branami: Zavřeme?

Islámští radikálové jsou zatýkáni za českými humny

Tisíce Tunisanů se přidalo k islamistům

 

Tagy článku