Západní tajné služby varují: Rusko chystá konečný útok na Aleppo

Západní tajné služby varují: Rusko chystá konečný útok na Aleppo
02 / 11 / 2016, 09:45

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu včera obvinil Západ ze selhání, protože "neudržel na uzdě" ozbrojené islamisty v Sýrii a způsobil tak odklad mírových rozhovorů na neurčito.

Moskva/Damašek  (ČTK) - Rebelové podporovaní západními vládami podle něj dál útočí na civilisty v Aleppu navzdory tomu, že Rusko pozastavilo letecké údery. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov varoval, že kvůli útokům rebelů nebude Moskva moci prodloužit moratorium na nálety v Halabu. OSN mezitím sdělila, že ze západní části města kvůli nebezpečí stáhla většinu svého personálu.

Video: Syrská válka pohledem kamer GoPro

"V současné době přestávka (v bombardování) trvá, odchod civilistů z východního Aleppa je nadále možný a stále existují podmínky pro humanitární pomoc," řekl Peskov. "Tohle vše ale bude nemožné, pokud teroristé budou pokračovat v palbě na čtvrti města, na humanitární trasy, odpalovat rakety a stále se ukrývat za lidské štíty. Toto nezajistí pokračování humanitární přestávky," dodal.

Video: Vítejte v pekle, tohle je válka v Aleppu

Peskov s prohlášením vystoupil krátce poté, co situaci v Aleppu kritizoval Šojgu. "V důsledku toho se vyhlídky na zahájení vyjednávání a návrat k poklidnému životu v Sýrii odkládají na neurčito," uvedl ruský ministr obrany.

Rusko a syrská vláda podle svých slov už minulý týden pozastavily letecké údery na východní povstaleckou část Aleppa, aby umožnily evakuaci zraněných a civilistů. Žádná evakuace se ale nekonala a do oblasti se ani nepodařilo doručit potravinovou či lékařskou pomoc. Provládní síly přitom pokračují v pozemní protiofenzivě.

Podle mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Raviny Shamdasaniové se válečných zločinů v Aleppu mohou dopouštět obě strany konfliktu. "I nadále se podílejí na chování, jehož výsledkem je velké množství civilních obětí a vytváření atmosféry teroru pro ty, kteří ve městě stále žijí," dodala. Podle OSN v obléhané východní části města stále žije až 275.000 civilistů a nachází se tam rovněž 8000 povstaleckých bojovníků.

Rebelové podporovaní USA uřízli v Sýrii hlavu dítěti

Během víkendu OSN zdokumentovala úmrtí více než 30 civilistů, z toho deseti dětí v západní provládní části města. Usmrtily je raketové a minometné útoky. Mluvčí dodala, že OSN nicméně nemá detailní informace, aby mohla říci, která skupina za palbou stála. I vládní síly a jejich spojenci ale pokračují v ostřelování východní části Aleppa, kde OSN o víkendu zaznamenala nejméně 12 civilních obětí, včetně dvou dětí.

Rusko varuje USA: Neútočte na Asada

Představitel Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) David Swanson dnes podle agentury DPA sdělil, že Spojené národy stáhly většinu svých pracovníků ze západní části Aleppa. Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v tomto sektoru zůstane jen základní tým, aby zajistil pokračování důležitých programů.

Budovu, v níž se v západní části Aleppa nachází úřadovna OSN, zasáhl v neděli protitankový granát. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Pracovníci OSN se tam vrátí, až se bezpečnostní situace zlepší, dodal Swanson.

Západní tajné služby se podle britské stanice Sky News obávají, že Rusko chystá konečný útok na Aleppo, který by mohl nastat už tento týden. Moskva do oblasti vyslala flotilu osmi válečných plavidel v čele s letadlovou lodí Admirál Kuzněcov. Flotila je nyní u Sardinie.

Podle západních tajných služeb chce Rusko využít toho, že politiky ve Spojených státech nyní zcela zaměstnávají prezidentské volby. Panují obavy z toho, aby se Aleppo nestalo druhým Grozným, tedy čečenskou metropolí, která se na přelomu tisíciletí stala terčem těžkého ruského bombardování, uvedla Sky News.

NATO se obává svazu lodí okolo ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace