Autor fotografie: Ukrajinské ministerstvo obrany (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Zničený ruský tank
Obranní analytici říkají, že zde máme dvě lekce z války na Ukrajině. Zaprvé velké konflikty jsou zpět a terorismus ustoupil do pozadí. Zadruhé, převaha západních zbraní je zřejmá z toho, jak byl ruský postup zastaven Západem podporovanou Ukrajinou.
Když Rusko 24. února zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, měla to být krátká válka (či jak Rusko říká speciální operace, válka má mezinárodní pravidla), která měla být ukončena za několik dní dobytím ukrajinského hlavního města Kyjeva. Nyní, po 11 měsících boje pokračují a vojenští stratégové po celém světě se snaží vyvodit ponaučení, protože válka na Ukrajině změnila způsob moderního válčení.
Indičtí obranní analytici říkají, že Indie se musí hodně naučit z rusko-ukrajinského konfliktu, od toho, zda použít jaderné zbraně na bojišti a kdy je použít a zda být v alianci či ne. Shodují se na tom, že terorismus již není problémem velmocenských her a stal se vedlejším tématem, zatímco „full scale“ (tedy plného/komplexního rozsahu) válka zaujala hlavní místo.
Obranný analytik Pravin Sawhney říká, že první lekcí z rusko-ukrajinské války je, že velké konflikty jsou zpět. „Na rozdíl od tvrzení premiéra Naréndra Módího, že éra válek skončila, realita je opačná – velké konflikty jsou zpět,“ říká Sawhney redakci Outlook Weekender.
Sawhney, jehož poslední kniha nese název The Last War: How AI Will Shape India’s Final Showdown With China, již dlouho tvrdí, že indická armáda se připravuje na špatnou válku. Říká, že terorismus ustoupil v boji o velmocenskou dominanci do pozadí a pro Spojené státy jde o okrajovou záležitost. USA bojovaly proti terorismu 20 let, ale nyní to pro ně není hlavní problém, ale konflikty ano.
„Válka nyní nebude omezena na bitevní prostor. Bude se bojovat ve válečné zóně a bitevní zónou může být celý národ. Viděli jsme kybernetické útoky a viděli jsme, jak Rusové útočí na elektrárny a různá další zařízení. Proto říkám, že války budou vedeny proti celému národu a komunikace bude klíčovou otázkou, protože válčící národy se budou snažit udržet své komunikační linky nedotčené, a přitom narušovat ty druhé."
Sawhney říká, že Rusko bylo první, kdo narušil komunikační zařízení na Ukrajině. Ale později příchod satelitních internetových terminálů Starlink vyrobených společností SpaceX Elona Muska vyřešil komunikační problémy Ukrajiny. Starlink je pro ukrajinskou armádu životně důležitým zdrojem komunikace, umožňuje jí bojovat a zůstat ve spojení, i když byly ve válce s Ruskem zničeny mobilní telefony a internetové linky.
„Kdyby Starlink neposkytoval komunikaci, Ukrajina by byla ve válce oslepena. To se stane, když boj probíhá mezi dvěma v podstatě stejnými mocnostmi. Tady je to téměř mezi Ruskem a NATO, takže když dojde k boji mezi dvěma hlavními mocnostmi, bude to vleklá válka,“ argumentuje Sawhney.
"Nedávno velitel indické armády řekl, že dlouhé a vleklé války jsou zpět. Ale musíme pochopit, že jsou zpět mezi dvěma hlavními mocnostmi, nikoli mezi dvěma zeměmi, které mají mezi sebou obrovské rozdíly,“ argumentuje Sawhney a uvádí příklad Číny a Indie. Říká, že každá země má velké červené linky a ty je třeba identifikovat. ,,Expanze NATO byla pro Rusko červenou linou a byla známa všem."
Podobně Sawhney upozorňuje, že je třeba pochopit, co Sun Weidong, který byl donedávna čínským velvyslancem v Indii a je náměstkem ministra zahraničí Číny, uvedl na své poslední tiskové konferenci v Dillí. Sun Weidong na brífinku upozornil na čínskou červenou linku, a tou je politika jedné Číny. Tedy nemá docházet k změny statu quo Tchaj-wanu.
„Je zcela jasné, že jsou to USA, kdo změnil status quo a podkopal mír a stabilitu. Čínská opatření jsou oprávněná a legitimní,“ řekl Sun s odkazem na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.
„Odcházející čínský velvyslanec v Indii Sun Weidong dal jasně najevo, že základem indicko-čínských vztahů je politika jedné Číny. Od té doby, co se v Indii dostala k moci Módího vláda, není jasné, co se týče uznávání politiky jedné Číny,“ dodává Sawhney.
Další lekcí z ukrajinské války je rozsáhlé používání nových technologií, jako jsou drony, během válek mezi hlavními mocnostmi. Dodává: ,,Platí to mezi Ruskem a NATO nebo mezi Indií a Pákistánem, ale ne mezi Čínou a Indií, protože Čína má pokročilé schopnosti kybernetické války."
Měsíc poté, co Rusko napadlo Ukrajinu velitel indické armády generál Manoj Mukund Naravane řekl, že hlavním poučením z konfliktu je, že Indie musí být připravena bojovat v budoucích válkách vlastními zbraňovými systémy. Což však není až tak jednoznačné, když chce nakoupit třeba francouzské letouny Dassault Rafale.
Vzhledem k tomu, že se válka na Ukrajině změnila v krvavou patovou situaci, kdy ani jedna ze stran nemá rozhodující vojenskou výhodu k dosažení geopolitických cílů, mnoho odborníků na obranu jako Abhijit Iyer-Mitra říká, že je třeba vidět, jak západní zbraně dosahují svého cíle rychleji než ruské zbraně, a také jak technologie a ochota riskovat změnila válku.
Mitra cituje příklady bombardování Jugoslávie státy NATO a dosažení cílů za 78 dní a invaze NATO do Iráku, aby poukázal na převahu západních zbraní. Dodává: „Tyto války a válka na Ukrajině ukazují, že počáteční vítězství se západními zbraněmi se děje velmi rychle."
Mitra tvrdí, že rusko-ukrajinský konflikt také ukázal, „jak zastaralé jsou ruské zbraně a jak ruská rozvědka přestala fungovat“.
„Důležitou lekcí rusko-ukrajinského konfliktu je, že člověk by se měl plně držet interpretace obrazů, aby se zaměřil na protivníka, a pokud používáte východní zbraně, připravte se na dlouhotrvající válku. Východní zbraně jsou účinné, ale vyžadují hodně času. Je to brutální a musíte být ochotni přijmout smrt tisíců,“ dodává.
Mitra říká, že informační válka je dalším aspektem, který nelze přehlédnout. V současnosti je ruská válka na Ukrajině cela podchycena západními médii a příběhy mají schopnost ovlivnit morálku vojáků a národů bojujících ve válce. V minulých válkách mezi Indií a Čínou nebo mezi Pákistánem a Indií nebyla infrastruktura cílem. Vždy to byly vojenské souboje. Ale věci se začaly měnit, když se Rusko začalo zaměřovat na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Musíte zaútočit na všechny druhy infrastruktury, abyste pomohli svým vojákům.
„Musíte vážně začít přemýšlet, kdy použijete jaderné zbraně na bitevním poli. Musíte také zvážit cenu pozice mimo jakoukoliv alianci při používání jaderných zbraní. Protože co může udělat Polsko, Lotyšsko a Estonsko, nemůže Ukrajina. Být v Alianci vám dává určitý druh odstrašení, kterého se vám mimo alianci nedostane, i když máte jaderné zbraně. To jsou lekce, které nás učí rusko-ukrajinský konflikt,“ říká Mitra.
Hlavní lekcí, kterou by si Indie měla vzít z ukrajinského konfliktu, je být soběstačný.
Zdroj: OutlookWeekender