Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
Nastává letní stěhování národů. Ztratí se utečenci mezi turisty? Nelegální imigranti se pohybují po Evropě bez dokladů a bez jakékoliv evidence a kontroly. Zavedou se na hranicích pasové kontroly?
Neschopnost vrcholných orgánů EU efektivně a rychle řešit uprchlický problém dosáhla vrcholu. Po silných slovech o nasazení vojenských sil ve Středozemním moři a přísnější imigrační politice, je skutečnost taková, že v jihoevropských zemích se v nevyhovujících podmínkách tísní desítky tisíc uprchlíků z Afriky a Středního východu. Mainstreamová média bijí na poplach, v jakých podmínkách žijí uprchlíci například na řeckém Kosu. Prý jsou hodní a zoufalí, nikomu neubližují a musíme jim pomoci.
Maďarsko již před několika měsíci upozorňovalo na vzrůstající počty přijímaných uprchlíků, kteří se do země dostávají z Balkánu. Maďarský premiér Orbán už v únoru prohlásil, že jeho země „musí zavřít dveře“ před ekonomickými uprchlíky a upozornil, že Maďarsko se pro běžence stále více mění z tranzitní země v zemi cílovou. Když Orbán koncem dubna prohlásil, že "imigrační politika EU je "hloupá", a že "imigrace by měla být zastavena," tak si ho předvolali na kobereček do Bruselu.
Nyní už se situace vyhrotila tak, že se přes hranice schengenského prostoru, děravé jako řešeto, dostávají tisíce ilegálních migrantů do zemí "zaslíbených"- tedy Francie, Německa nebo Švýcarska. Opět se tedy na státních hranicích zavádí přísné kontroly, a to nejen v Německu, nově i na rakouských nebo švýcarských hranicích, protože imigranti bez dokladů a bez jakékoliv evidence využívají všech možností, jak se dostat do západní Evropy. Nejnověji používají mezinárodní rychlíky mezi italským Bolzanem a německým Mnichovem. Na to zareagovaly humanitární organizace s tím, že policie provádí "selekce podle barvy pleti" a navíc ve "volném" schengenském prostoru.
Pokud jsou pravdivé informace o tom, že především italské bezpečnostní složky nezvládají jakkoliv evidovat a sledovat pohyby ilegálních utečenců a více méně tiše akceptují, že tito uprchlíci se dostávají dál do Evropy, potom se jedná o extrémní bezpečnostní riziko, které se v konečném důsledku dotýká vnitřní bezpečnosti České republiky. A to i v případě, že uprchlíci v Česku nezůstanou, a budeme pouze tranzitní zemí.
Česko připravuje ochranu před teroristickými útoky - okamžité uzavření státních hranic
Problém s nelegálními imigranty v západní Evropě je natolik vážný, že se dokonce plánují "letecké transporty" uprchlíků z Německa, Švýcarska a Francie. Místopředseda vládnoucího maďarského Fideszu Lajos Kosas tvrdí že „Maďarsko během léta očekává přísun přibližně 160 tisíc až 200 tisíc uprchlíků, kteří se na palubách charterových letadel budou vracet zpět ,“ prohlásil. Podle utajovaných zpráv tyto západní země (a časem přibudou jistě další) chtějí využít pravidel uvedených v Schengenských dohodách o tom, že "azylové řízení s imigranty ze třetích zemí má probíhat v tom státě EU, do něhož vstoupí přistěhovalec jako do prvního." (Informaci zveřejnil server iDnes.cz).
Ombudsmanka Anna Šabatová: "Azylanti s falešným nebo neplatným pasem nebudou vyhoštěni"
Je třeba si ale uvědomit, že nastává letní "stěhování národů", kdy statisíce Evropanů budou cestovat napříč kontinentem. Pro zvýšení bezpečnosti a snížení rizik by tedy bylo nutné znovu zavést pasové kontroly na vnitřních hranicích EU. Ale budou skutečně účinné? A nedojde k omezením na hraničních přechodech? A nakonec: kolik Evropanů se bude snažit "pomoci" utečencům a dostat je do západní Evropy?