Zaplaví noví migranti Evropu z Turecka? Nizozemí a Německo měly uzavřít ,,džentlemenskou dohodu" s Tureckem o přerozdělení syrských uprchlíků

Zaplaví noví migranti Evropu z Turecka? Nizozemí a Německo měly uzavřít ,,džentlemenskou dohodu&quote; s Tureckem o přerozdělení syrských uprchlíků
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: migranti
13 / 03 / 2017, 11:00

Nizozemí a Německo měly uzavřít dohodu s Tureckem o každoročním převzetí několik tisíc syrských migrantů z Turecka.

Píše o tom novinář Robin Alexander ve své knize ,,Vyhnaní" - Merkelová a uprchlická politika. Dohoda tří zemí - Německa, Nizozemí a Turecka se měla uzavřít již před rokem, 6. března 2016 na jednání vrcholné schůzky Evropské rady. Informuje o tom německý deník Die Welt.

Hlavními protagonisty tohoto obchodu jsou současná německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský předseda vlády Mark Rutte a bývalý turecký premiér Ahmet Davutoglu. Jemu měli Merkelová s Ruttem přislíbiit, že každoročně z Turecka přijmou do svých zemí mezi 150 000-250 000 syrských migrantů. Toto číslo podle deníku Die Welt mělo potvrdit více lidí, kteří byli na schůzce přítomní.

Čtěte také: Migranty potřebujeme, bez nich to nejde, říká italská politička

Jak píše ve své knize Alexander, stejný ,,překvapivý" plán Turecka měla trojice zemí předložit následující den ostatním členským zemím EU. V neveřejném dokumentu podle novináře měly ostatní premiéři s předloženým návrhem na ,,dobrovolné přijetí syrských uprchlíků z humanitárních důvodů" souhlasit.

Je zajímavé, že nyní se vzájemné vztahy tří zemí nebývale vyostřily. Erdogan nazývá Nizozemce fašisty a Němce přirovnává k nacistům za to, že Nizozemí a Německo nepovolily proturecká shromáždění ve svých zemích, kde měli vystoupit přední turečtí politikové. Ti zde měli podpořit referendum o zvýšení pravomocí prezidenta Recepa Erdogana.

 

psali jsme:

Ministři unijních států se opět nedohodli na přerozdělení imigrantů. A Itálii se nelíbí český návrh

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

 

Zdroj: welt.de

Tagy článku