Zapomeňte na problémy s Řeckem - Čína stáhla téměř čtvrtinu svých akcií

Zapomeňte na problémy s Řeckem - Čína stáhla téměř čtvrtinu svých akcií
08 / 07 / 2015, 14:15

Eurozónu děsí vývoj v Řecku, ale pro globální ekonomiku je závažnější situace v Číně. Přes 700 čínských společností stáhlo své akcie z trhu.

Čínský trh s akciemi se dostal do závažných problémů. Zhruba čtvrtina společností uvedených na největších burzách v Šanghaji a Šen-čenu neobchoduje. Od poloviny června spadnul burzovní šanghajský index o 25 %.  Šen-čen, který obchoduje ve větší míře s technickými společnostmi, se propadnul ještě více. Podle Bespoke Investment Group čínský akciový trh ztratil 3, 25 miliardy dolarů! To je více než celý francouzský akciový trh dohromady nebo 60 % japonského. Pro Čínu je to závažná situace, ale pro zahraniční investory nejsou tak důležité výkyvy na burze jako zpomalení ekonomiky.

„Vláda dobře hlídá trh s akciemi,“ uvedl tento týden čínský ministr obchodu.

Peking začal přijímat mimořádná opatření, aby zabránil dalším ztrátám. Čínská centrální banka udělala na konci června nečekané snížení úrokových sazeb. Zastaveny byly také veřejné nabídky akcií (IPO). Investory ale kroky ke stabilizaci trhu nepřesvědčily. Mnozí z nich propadli panice a zbavují se čínských akcií.

Během uplynulého víkendu se okolo 20 největších čínských makléřských firem zavázalo koupit akcie a fondy, aby zabránily dalšímu propadu. Firmy investují do pokusu o záchranu ekonomiky zhruba 19, 3 miliard dolarů.

Čína má přitom velké ekonomické plány. V Pekingu na konci měsíce zástupci 50 zemí podepsali zakládací listinu Asijské banky pro investice do infrastruktury, v níž má Čína majetkovou většinu.

Zdroj: CNN

Tagy článku