Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)
Již dlouhou dobu upozorňují izraelští experti na téměř zapomenutý konflikt v Libyi. Zde v České republice jsme od Libye tak daleko, že si můžeme myslet, že to s námi nijak nesouvisí a proč bychom v Evropě měli naslouchat expertům z jiné oblasti. Ostatní mohou třeba říct, že to, co se odehrává na Blízkém východě, není naše věc a v České republice bychom se spíše měli zajímat o sestavení nové vlády a ustavení Poslanecké sněmovny. Ale to se mýlí.
Jako český občan jsem šťastný, že tu dosud nebyly žádné teroristické útoky a že můžeme v noci v klidu spát. Nicméně jako někdo, kdo pochází z Izraele, vám mohu říci, že celá Evropa je v neustálém nebezpečí a že bychom se na události na Blízkém východě měli dívat s náležitou pozorností. Rád bych vysvětlil, proč může situace v Libyi ovlivnit i Českou republiku.
Všichni vědí, že Libye měla vládce jménem Muammar Kaddáfí. Když byl u moci, mnoho západních zemí Libyi nedůvěřovalo, ale byla ze dvou důvodů stabilní. Jednak zásobovala Západ ropou a kontrolovala přístupovou cestu na ostrov Lampedusa, což je kontaktní bod na cestě z Afriky do Itálie. Potom, co byl Kaddáfí zabit, se země rozdělila na dvě teritoria s různými vůdci. Libyjská armáda, která byla do té doby považována za jednu za nejsilnější na světě, se rozpadla a Libye upadla do chaosu. Toho využily teroristické skupiny jako ISIS nebo Al-Káida či další radikální islamistické skupiny, aby proměnily zemi na ideální zázemí pro své akce.
psali jsme: Kaddáfí před svým svržením varoval před ovládnutím Evropy islamisty
Zemi chybí stabilní politická scéna, bezpečnost a v neposlední řadě se nachází v obtížné finanční situaci. To vše z ní činí ráj pro džihádisty a snadno tak mezi místními verbují nové rekruty. S pádem teroristické skupiny ISIS v Sýrii a Iráku a rozpuštěním místní islamistické skupiny s názvem Ansar al-Šaría, se Islámskému státu v Libyi daří. Zemi využívají pro výcvik svých členů a přeskupování svých bojovníků. Dále mu slouží jako základna pro verbování nových členů a Libye je také místem, které ISIS používá k posílání teroristů se zkušenostmi z bojů v Sýrii nebo Iráku do Evropy v přestrojení za uprchlíky.
Na rozdíl od Sýrie a Iráku neexistuje v Libyi proti džihádistickým skupinám žádný silný odboj, ve skutečnosti je někteří představitelé ještě podporují. V rukách teroristů se zde nachází obrovské množství zbraní. K tomu se ještě přidává obchod s drogami, obchod s uprchlíky, únosy kvůli výkupnému, takže není divu, proč stále více džihádistů odchází sem, aby odsud plánovali teroristické útoky na Evropu.
ISIS v zemi není nejsilnější teroristickou skupinou, ale je hlavní hrozbou pro nás v Evropě a má na teroristické útoky schopnosti a zdroje. V Libyi má vše, co potřebuje, aby prosperovala. Většinu útoků v Evropě mají na svědomí stoupenci Islámského státu. Odhaduje se, že v celé Evropě jsou tisíce bojovníků ISIS a jeden útok na nás má větší dopady než tisíc nehod nebo deset bouří. Lidé na teror reagují strachem a vlády to vědí. Libye je tedy nebezpečná proto, že v ní dochází k verbování nových teroristů, přeskupování již zkušených bojovníků, k financování a plánování dalších útoků na Evropu. Vše, čeho se bojíme, přichází právě z Libye.
psali jsme: Velká Británie má "morální právo" vojensky zasáhnout v Libyi
Co můžeme dělat? Problémy v Libyi není snadné vyřešit. Pro mezinárodní společenství není situace v zemi prioritní záležitostí. Svět je rozdělený a nemá silnou podporu ani finance. Přesto je možné udělat hodně. Předně, připusťme si, že mluvit a zmiňovat se o tomto problému je dobrým začátkem. Jedním z důvodů, proč byl ISIS (jako uskupení, nikoli ideologie) poražen, je to, že média ukazovala jeho zvěrstva a jak velké nebezpečí pro nás představuje. Mediální debata donutila vedoucí činitele mezinárodního společenství jednat a problém s ISIS konečně řešit.
Měli bychom zásadně změnit způsob, jak na Libyi nahlížíme. Měli bychom začít podporovat místní entity v boji proti ISIS a jiným teroristickým skupinám, stabilizovat region, vyslat sem více vojáků a více se zde angažovat i finančně. V neposlední řadě je nutné zbavit Libyi verbířů a stoupenců teroristických skupin. Velmi důležité je zlepšit ochranu hranic, lépe shromažďovat a využívat zpravodajské informace a snažit se sjednotit znesvářené strany, aby postupovaly společně a ukončily v zemi bezpečnostní vakuum. Jak víme, není to jednoduché, ale je to možné a uskutečnitelné…
Autor: David Bohbot (izraelský bezpečnostní expert žijící v Praze)