Zásah do nezávislosti justice!

Zásah do nezávislosti justice!
Autor fotografie: Redakce, logo ŠALAMOUN|Popisek: Ilustrační foto
08 / 10 / 2014, 10:15

8.10.2014 / AKTUALIZOVÁNO / Skandální ohrožení demokracie v ČR - varuje spolek Šalamoun. Prezident Zeman se dnes zastal ministryně spravedlnosti a výzvu nestátních organizací Vraťte nám stát a Veřejnost proti korupci označil za nátlak. Zdroj: Česká justice

Aktualizováno: Server Česká justice dnes uvedl, že se prezident Miloš Zeman zastal ministryně spravedlnosti Heleny Válkové proti tlakům kvůli jmenování soudce Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl: „Prezident republiky plně respektuje právo ministryně spravedlnosti Heleny Válkové ve věci jmenování místopředsedy Vrchního soudu v Praze. Vzal na vědomí jak stanovisko odborné veřejnosti vyjádřené prohlášením předsedů krajských soudů, tak stanovisko neodborné veřejnosti, která se v některých případech může jevit jako nátlaková skupina,“  


 

Co skandál odstartovalo? Soudce vrchního soudu Jan Sváček vyhrál s jasnou převahou výběrové řízení na místopředsedu vrchního soudu. Předseda vrchního soudu proto předložil ministryni spravedlnosti návrh na jeho jmenování. Podle předkladatele návrhu znění zákona neumožňuje ministryni spravedlnosti jmenování vítěze výběrového řízení odmítnout.

V Lidových novinách Andreje Babiše pak 1. října vyšel článek „Jmenování soudce Sváčka vázne“. V článku je citován výrok ministra financí a předsedy Hnutí ANO Andreje Babiše, že paní ministryni spravedlnosti „sdělil, že hnutí ANO má ke jmenování negativní stanovisko“.

„Nepřejeme si, aby se vrátily poměry z doby před 17. listopadem 1989, kdy o personálních věcech ve všech oblastech fungování státu rozhodovaly orgány jedné politické strany. Proto výrok pana Babiše – pokud jej skutečně takto formuloval – považujeme za nešťastný,“ uvádí spolek Šalamoun v dopisech, kterými se obrátil na nejvyšší ústavní činitele ČR.

"Bez nezávislého soudnictví nemůže fungovat demokracie a exekutiva smí do jeho vnitřních věcí vstupovat jen v rozsahu, vymezeném zákonem, přičemž nesmí podléhat přáním žádné politické strany nebo hnutí. Mimo to ministr financí není kompetentní k vyjadřování o personálních věcech justice. Údajný výrok proto hodnotíme jako (možná nevědomý) útok na základní principy demokratického státního zřízení.
Ve svých důsledcích je pokus o politické ovlivnění rozhodování ministryně spravedlnosti v personálních otázkách a současný zásah do její kompetence nepovolanou osobou útokem na základy demokratického právní zřízení, neboť se jedná o nepřímý útok na nezávislost justice, bez které demokracie nefunguje. Zůstane-li takové jednání bez odezvy, mohou po něm následovat další kroky k omezení demokracie a na její obranu pak už může být pozdě.
Problémy, jež v poslední době provázejí jmenování předsedů a místopředsedů soudů nás vedou k názoru, že by skutečně bylo na místě ustavit soudcovskou samosprávu, odříznutou od politických vlivů, a předat jí kompetence v oblasti personálního řízení justice.“

Své varování formulovali i předsedové krajských soudů. V prohlášení nazvaném Politici vstupují do věcí justice! uvádějí: "Kolegium předsedů krajských soudů zdůrazňuje, že výběr místopředsedy soudu je zásadně v kompetenci předsedy soudu. V tomto případě bylo výběrové řízení předsedou Vrchního soudu v Praze uskutečněno zcela v souladu se zákonem včetně sestavení výběrové komise. Pokud by tomu tak nebylo, jistě by některý z jejích členů – např. z řad ministerstva spravedlnosti, mohl proti tomu vystoupit. Neexistuje proto žádný zákonný ani ústavní důvod, proč by ministryně spravedlnosti neměla respektovat závěr této výběrové komise."

Ministryně spravedlnosti se tedy ocitla v kleštích. Vyjde vstříc dikci zákona, zachová nezávislost justice a zabrání vměšování politiků do personálních otázek při jmenování soudců? Pak bude mít zřejmě nemalý problém s šéfem Hnutí Ano, který ji dosadil do ministerského křesla.

Rozhodnutí se Helena Válková rozhodla odsunout tím, že se obrátila na Bezpečnostní informační službu, aby jí poskytla informace o soudci Janu Sváčkovi, pokud jimi disponuje. Vzhledem k tomu, že Jan Sáček má bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a prověření by okamžitě ztratil, kdyby BIS disponovala jakýmikoliv důkazy, že s jeho osobou není něco v pořádku, jde jen o průhledné oddálení nutnosti rozhodnout se mezi respektováním nezávislosti justice a splněním přání svého stranického šéfa Andreje Babiše.

Proti zpochybňování řádných výběrových řízení ze strany politiků se po Kolegiu předsedů krajských soudů postavila i Soudcovská unie.

Psali jsme také:

Omluva Petru Lessymu za nezákonné trestní stíhání

Zničený život - spravedlnost po česku

Podaří se posílit právo na sebeobranu obětí před útočníky, kteří násilně vniknou do jejich příbytku? 

Nutná obrana při napadení z pohledu orgánů činných v trestním řízení 

Má v České republice občan právo účinně se bránit útočníkovi? A je to právo stejné ve všech krajích republiky? 

Trest smrti, ano či ne?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.