Zastřel si svého teroristu? V případě nezbytné nutnosti nelze jinak

Zastřel si svého teroristu? V případě nezbytné nutnosti nelze jinak
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: pistole
09 / 01 / 2017, 16:00

KOMENTÁŘ

Ministerstvo vnitra plánuje ústavním zákonem povýšit legální držení zbraně k zajištění větší bezpečnosti České republiky. Návrh novely by umožňoval lidem, kteří legálně vlastní zbraň, taktéž legálně se bránit proti teroristickým útokům, které jsem ve světě viděli a bohužel vidíme stále. 

Příslušná novela by samozřejmě měla být napsána a konstruována tak, aby se v praxi nezneužívala a přesně vymezila, kdo je a kdo není teroristou. Kdo je šílencem a chce někoho nelegální zbraní zabít, tak to vždy udělá, zákon nezákon. Právo na vlastní obranu je nazadatelné právo každého člověka. Zločinci a teroristé zákony nikdy nedodržují (to by také bylo proti logice), postavit se jim s tím, že nemůžete nic dělat, tak mě tedy zastřelte, protože to není psáno v příslušném zákoně, je nesmysl.

Snaha ministerstva je správná i logická. Nejedná se o žádnou militarizaci společnosti, jak se snaží někteří opoziční poslanci namítat. Bezpečnostní složky státu, které mají řešit na určitém místě efektivně kritickou situaci vyvolanou terorismem, nemohou být všude čas, a nemohou samozřejmě řešit vždy všechno. Proto by se mohlo (neříkám, že stoprocentně) v určitých krizových situacích příslušnou novelou zákona ušetřit životy nevinných lidí, kdyby se teroristovi postavil civilista s legálně drženou zbraní.

Pokud by byl zákon schválen, tak ,,militarizace" společnosti zcela jistě nenastane. Svět se totiž teroristickými útoky výrazně změnil, přibývá hrozeb a útoků, které se před několika lety téměř vůbec neřešily.

Jestliže přistoupíme na rétoriku opozice, musíme druhým dechem dodat, že ne společnost, ale svět se de facto militarizoval sám, to ostatně každý den vidíme sami na vlastní oči. Návrh z dílny ministerstva vnitra tak může v určitých situací zabránit krveprolití, které by jinak nastalo, pokud by včas státem pověřené zvláštní jednotky nezasáhly. Hysterie v tomto případě není zcela namístě.

 

nepřehlédněte: 


Vnitro chce kvůli bezpečnosti povýšit právo použít legální zbraně

Die Welt: V Česku po útoku v Berlíně ještě stoupla hysterie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace