Zástupci EK rozzuřili české poslance

Zástupci EK rozzuřili české poslance
08 / 06 / 2016, 08:30

Značná vlna odporu se zvedla při včerejším jednání sněmovního petičního výboru proti snaze Evropské komise omezit legální držení některých zbraní. "Cílem Evropské komise je odzbrojit obyvatelstvo,“ ostře reagovala poslankyně Jana Černochová z ODS.

Praha 7. června (ČTK) - Návrhy, o nichž budou v pátek jednat a zřejmě i hlasovat v Lucemburku unijní ministři vnitra, kritizují zástupci ministerstev vnitra i obrany a poslanci bez rozdílu stranické příslušnosti. Výbor projednával protestní petici, kterou podepsalo na 40.000 lidí.

"Se znepokojením zjišťuji, kam Evropa, pro kterou jsem nadšeně zvedal ruku, směřuje," uvedl zástupce organizátorů petice Pavel Černý. Právo slušné části veřejnosti vlastnit zbraň je podle něho ukazatelem svobody. Návrh evropské regulace Černý označil za nesmysl a za šikanu vlastních obyvatel.

Ačkoli má návrh omezení směřovat k potlačení terorismu, Jiří Zmatlík z ministerstva vnitra poukázal na to, že by se vztahoval výlučně na legální držitele. "Směrnice nenaplňuje cíl, který si vytyčila," uvedl. Jakub Landovský z ministerstva obrany mimo jiné podotkl, že by byla ohrožena i výroba zbraní. Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu označil návrh směrnice přímo za likvidační pro obranný průmysl a v konečném důsledku za bezpečnostní riziko pro Česko.

Návrh unijní regulace už dříve odmítly Senát, Sněmovna i vláda. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že si nedovede představit, že by směrnice musela být převedena do českého právního řádu. „Já se děsím, že cílem Evropské komise je odzbrojit obyvatelstvo,“ reagovala rozhořčeně poslankyně Jana Černochová z ODS.

Zástupci Evropské komise naopak regulaci hájili. Podle Jana Michala z jejího pražského zastoupení jde o zlepšení bezpečnostní situace v Evropě a o omezení přístupu nežádoucích osob k některým zbraním. „Jde nám o to zlepšit bezpečnostní situaci v Evropě. Nakonec to budou členské země a evropský parlament, které rozhodnou.“

A Česká republika by mohla být při jednání ministrů vnitra opravdu přehlasována, což by znamenalo v případě přijetí směrnice v Evropském parlamentu, že by ji do dvou let museli schválit také čeští poslanci a senátoři. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Alain Alexis z Evropské komise je přesvědčen o tom, že předloha jde správným směrem a má smysl. Alexis návrh směrnice bránil i když, jak přiznal, se na něj snesla vlna kritiky. „Je to jen návrh, který je třeba rozpracovat a vylepšit. Máme četné podnětné návrhy, pracuje se na nich,“ prohlásil. „Neměli bychom pouštět ze zřetele, že zbraně jsou hlavně vyráběny za účelem zabíjení,“ dodal.

Na to účastníci jednání, mezi nimiž byli i zástupci petentů, myslivců, sportovních střelců i ministerstev vnitra a obrany, reagovali otázkou, jaký má tedy smysl přijímat tak spornou směrnici, když už nyní se ví, že se bude měnit. 

„U nás takové návrhy vracíme zpět předkladateli k přepracování,“ řekl nezařazený Karel Fiedler. Vyzval Alexise, aby se evropské orgány více zaměřily na dodržování současných zákonů, než aby vymýšlely „podivné směrnice“.  Poslanci zdůraznili, že zbraně mají i jiný účel než zabíjení, jsou také prostředkem obrany.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že návrh předkládaný pod záminkou boje proti terorismu by vedl k zákazu statisíců zbraní v Česku. Důvodem je zamýšlené přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně. Kritizován je rovněž požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích. Česko je podle premiéra k návrhu ze zemí EU nejkritičtější. 

Jan Michal je vedoucím Zastoupení Evropské komise v ČR je od 1. září 2010. V Evropské komisi pracuje od srpna 2009. Před nástupem do čela Zastoupení v ČR působil v Generálním sekretariátu EK jako poradce ředitele pro vztahy s Radou. Podílel se především na přípravě jednáni Rady EU a Coreperu 1 a 2 a na starosti měl agendu akcí G8/G20.
Do července 2009 pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, naposledy jako ředitel odboru OSN (2007-09 a 2002-03) a jako zástupce stálého představitele ČR v NATO a ZEU (2003-07). Dříve působil též jako diplomat v Nizozemsku a při OSN v New Yorku. Vystudoval mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd UK (1996) a ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze (1992). Má široké vzdělání v politických a sociálních vědách i v mezinárodním obchodu a ekonomii. Cenné mezinárodní zkušenosti nabyl při studijních pobytech ve Spojených státech a Belgii. Zdroj: ec.europa.eu

Tagy článku