Zástupci policie, ministerstva vnitra a manažeři fotbalových klubů řešili Bezpečnost sportovišť

Zástupci policie, ministerstva vnitra a manažeři fotbalových klubů řešili Bezpečnost sportovišť
Autor fotografie: Petr Duchoslav|Popisek: Kulatý stůl Bezpečnost sportovišť
07 / 09 / 2018, 09:00

Bezpečnost sportovišť, hlavně fotbalových, ale i hokejových, byla na programu kulatého stolu s názvem ,,Bezpečnost sportovišť", který se konal včera v O2 Aréně pod záštitou Mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů (ASIS). Debaty se zúčastnili manažeři z fotbalových klubů FK Dukla Praha (Miroslav Mück) a SK Slavia Praha (Jiří Trepeš), nechyběli ani zástupci policie, ministerstva vnitra (Tomáš Koníček) a hostem byl i generál Jiří Šedivý.

Moderátor diskuse, předseda ASIS Jaromír Průša, představil tři problematické okruhy, o nichž se posléze rozproudila živá diskuse - 1. Technologie a zabezpečení sportovišť, 2. ochrana měkkých cílů, terorismus, 3. kvalita a kompetence pořadatelů.

Průša hovořil na začátku o způsobech ohrany měkkých cílů, která souvisí se zvýšenou aktivitou tzv. osamělých vlků. Podle Průšy rostě agresivita útoků, který může provést třeba i zhrzený propuštěný zaměstnanec. Pak nastolil v rámci diskuse otázku připravenosti a výcviku personálu chránící měkké cíle. Tomáš Koníček, který zastupoval ministerstvo vnitra, k tomu řekl, že se musí skutečně dbát na prevenci, protože pokud už proběhne útok, je to právě její selhání.

psali jsme: Konference v CEVRO ukázala nedostatečnou připravenost státu čelit bezpečnostním rizikům v budoucnu

Zmínil také to, že stoprocentní ochrana měkkého cíle, ale i jiného není možná. S tím souhlasil i generál Šedivý, který v diskusi vzpomněl, že musí profesionálně fungovat celý systém, nejen ten preventivní. Dalšími tématy debaty pak byly bezpečnostní agentury, které mají zajišťovat bezpečnost na stadionech. Diskutující se shodli na tom, že není dostatečná i kvůli tomu, že pracovníci bezpečnostních agentury jsou nedostatečně odměňováni a neproškoleni například na řízené evakuace ze stadionu.

kulatý stůl Bezpečnost sportovišť

Byla rovněž v této souvislosti otevřena otázka ,,chuligánů", na kterou reagoval i organizačně-provozní ředitel Slavie Jiří Trepeš i zástupci policie. Trepeš řekl, že je rozhodně třeba zlepšit otázku identifikace pachatelů na kamerových systémech a jejich následné předávání policii, která by to uvítala. Jeho kolega z Dukly Miroslav Mück uvedl, že bezpečnostní agentury nejsou schopné vždy zajistit na každé utkání odpovídající počet bezpečnostních pracovníků, kteří nejsou ještě k tomu řádně proškoleni. Mohl by pomoci zákon o soukromých bezpečnostních službách, ale ten také není samospásný. 

psali jsme: Konference na téma bezpečnostní rizika na Ústecku konstatovala tristní stav panující na severu Čech

S tím samozřejmě souvisí otázka technologií, o kterých se hovořilo v dalším bodu, a jež by mohly zlepšit zajištění pachatelů či výtržníků na stadionech. Debatovalo se tak o možném nasazení dronů, s čímž vyslovil souhlas generál Šedivý. S tím je ovšem spojená i legislativa, která podle diskutujících nereflektuje dynamický vývoj dronů v současné době. Dalším technologiemi, které by mohly sloužit na odhalování ,,chuligánů", by mohla být tzv. face recognition, sdílení databází s policií či propojení technologií.

Všichni účastníci čtvrtečního kulatého stolu se shodli na tom, že je potřeba obecně zlepšit bezpečnostní opatření proti možným teroristickým útokům, pořadatelskou službu a zavést na stadiony nové technologie.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace